Přesně šest tisíc korun zaplatí Liberecký kraj jako odškodné majiteli, kterému vlk nedaleko Doks roztrhal ovci. Ptáte se proč? Nejde o dobrou vůli kraje, náhradu mu ukládá zákon. Ten stanovuje odškodné v případě, že škodu způsobí vybraný chráněný živočich. Kromě vlka jde třeba o vydru, rysa nebo bobra.
„Je nutné ale upozornit, že finanční prostředky jako odškodnění poskytl stát na základě splněných podmínek daných zákonem,“ podotýká vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Jitka Šádková.
Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se ale začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Výskyt vlků v oblasti Doks potvrdily fotopasti poprvé loni na jaře, později se ukázalo, že se skupina rozrostla o tři mláďata. "Stále jich je pět, čtyři zachytily fotopasti, podle stop jich je ale skutečně pět a máme i potvrzeno, že jeden kus chodí trvale trošku stranou," řekl dnes ČTK vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.
Z evropských zemí žije nejvíce vlků na Iberském poloostrově (okolo 2000), v Itálii (okolo 800), karpatských pohořích a nebo na Balkáně (po cca 5000). Jinde, jako ve Skandinávii, Francii a Německu jich přežívají pouze stovky.
„Vztah člověka a vlka je opředen mnohými pověstmi a ta o červené Karkulce je opravdu jen pohádka. Za posledních zhruba dvě stě let nebylo věrohodně v Evropě a Severní Americe zaznamenáno zabití člověka vlkem. Vlci jsou totiž velmi plaší,“ dodal už dříve ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.