Čeští dolaroví milionáři jsou z 80 procent vysokoškoláci, jejich průměrný věk je těsně nad padesátkou. Ženy jsou mezi nimi světlou výjimkou. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi 193 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (24,5 milionu Kč). V ČR je podle odhadů banky až 25 tisíc dolarových milionářů.
Nejčastěji jsou dolaroví milionáři majiteli firem (57 procent), vedoucími pracovníky v roli zaměstnance (deset procent) nebo osoby samostatně výdělečně činné (deset procent).
Dolaroví milionáři jsou spíše opatrnými investory, kteří si vybírají zejména bezpečné investice. K tomuto postoji je vede obzvláště životní fáze, ve které se nacházejí, a také obava z nestabilní politické a ekonomické situace, jako je například krize na Ukrajině. I přes určitý konzervatismus se ale z jejich chování dá vyčíst narůstající investiční apetit, který je nabuzen hlavně konjunkturou v některých odvětvích.
Jejich investiční portfolio, které si nejčastěji spravují sami (56 procent), však stále dodržuje zažité pravidlo, a to mít v rizikovějších instrumentech jen třetinu majetku. Pouze pro osm procent dolarových milionářů je správa majetku jejich hlavní pracovní náplní. Třetina dolarových milionářů se správě svého majetku věnuje denně, nejtypičtěji se však majetku věnují nárazově (54 procent).
Neustále snižování úrokových sazeb centrálními bankami nutí investory hledat zajímavější zhodnocení finančních peněz v jiných než vkladových produktech. Jako zajímavé investice vidí akcie zahraničních firem (25 procent), nákup firem (26 procent) a start-upy (23 procent). V Česku si v porovnání se Slovenskem vedou výrazně lépe konzervativnější nástroje a uchovatelé hodnot, jako jsou zemědělská půda (34 procent), stavební pozemky (26 procent) či rezidenční nemovitosti (22 procent). To může odrážet oživení českého trhu s nemovitostmi.
Znatelný meziroční pokles u českých dolarových milionářů zažily investice do nákupu firem z loňských 41 procent na letošních 26 procent. Podle J&T Banky si to lze vykládat tak, že loňský boom a trendovost vyhnaly ceny firem na maxima a je tedy mnohem obtížnější hledat ty správné příležitosti. Naopak větší oblibě se těší alternativní investice (nyní 17 procent) či obchody s měnami (12 procent).
V investičním portfoliu dolarových milionářů jsou zejména investice, od kterých očekávají nejzajímavější zhodnocení. Výjimkou jsou jen termínované vklady, které za atraktivní z hlediska výnosu považuje pouze procento z nich, ale ve svém portfoliu je vlastní téměř polovina (45 procent). Vysoko si stojí vlastnictví firmy nebo podílu v ní, dolaroví milionáři tedy častěji investují do svých vlastních firem než do ostatních investičních nástrojů.
Zajímavý je fakt, že z hlediska rizika považují dolaroví milionáři zemědělskou půdu, stavební pozemky a rezidenční nemovitosti srovnatelné s termínovanými vklady.
Narůstající investiční apetit dolarových milionářů svědčí o oživení a vzniku nových investičních příležitostí. Poprvé za poslední tři roky považují současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.