Liberecký kraj chce nechat zpracovat studii protipovodňových opatření pro povodí Lužické Nisy. Studie by měla řešit komplexně ochranu celého území, protože opatření navrhovaná v jednotlivých obcích bez koordinace v rámci povodí často pouze přenášejí ohrožení jinam. Studie by měla navázat na protipovodňovou analýzu, kterou si nechaly společně zpracovat obce Frýdlantského výběžku. Náklady studie kraj odhaduje na osm milionů korun a financovat ji chce s využitím evropských fondů.
Liberecký kraj v posledních letech opakovaně postihla velká voda. Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun, poslední opravy se podařilo dokončit až letos na podzim. Největší škody napáchala voda právě v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně v oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy.
"Před koncem loňského roku jsme finančně podpořili protipovodňovou studii Frýdlantska, pro nové programovací období 2014 - 2020 připravujeme jako první projekt studii odtokových poměrů v povodí Lužické Nisy od Jablonce až po Hrádek s odbočkou do Oldřichova v Hájích na Jeřici," řekl hejtman Martin Půta (STAN). Hotova by měla být do dvou let. Cíl je podle něj stejný jako u studie na Frýdlantsku. "Zmapovat možnosti, jaká by se v budoucnu mohla realizovat protipovodňová opatření. Tady bude nositelem Liberecký kraj, budeme ale jednat o nějaké spoluúčasti ze strany těch obcí, kterých se to týká," dodal hejtman. V budoucnosti by podle něj kraj rád nechal podobnou studii zpracovat i pro povodí Jizery.
Protipovodňová studie na Frýdlantsku stála zhruba 11 milionů korun a přinesla bezmála 140 návrhů, jak zmírnit následky povodní v regionu, kde žije téměř 25.000 obyvatel. Detailně rozpracováno by ještě letos mělo být 26 z nich, vybrány byly projekty, které budou mít pozitivní dopad pro co nejvíce obcí a lidí. "Naším cílem je opatření násobit. Začínáme pod Jizerskými horami a jdeme dál po toku. Tak, aby už na začátku mohla opatření vodu co nejvíce zadržet a zpomalit a dál po proudu se jí dostalo co nejméně," řekl již dříve frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.