Vlastní křesťanskou střední školu by v Chrastavě na Liberecku chtěl otevřít místní sbor Jednoty bratrské. Zaměřena by měla být na sociální činnost, pečovatelskou službu a předškolní a mimoškolní pedagogiku. Nabídka těchto oborů je v kraji omezená a církevní střední škola v kraji také zatím není, přesto záměr už podruhé nezískal doporučení krajských úředníků. Novinářům o tom dnes informoval chrastavský starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).
Podle vyjádření krajských úředníků nebyla žádost Jednoty bratrské v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a vzdělávací soustavy České republiky ani Libereckého kraje. "Stávající síť středních škol v kraji i jejich kapacita je vzhledem k demografickému vývoji dostačující," sdělila dnes mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková. V Libereckém kraji je 50 středních škol s kapacitou téměř 28.600 studentů, z toho 37 zřizuje Liberecký kraj. Obsazeny byly v minulém školním roce z 57 procent.
Nové školy by podle dlouhodobého záměru ČR měly být povolovány jen výjimečně v případě, že jde o obory technické a přírodovědné. Obory předškolní a mimoškolní pedagogika, sociální činnost a pečovatelské služby jsou navíc podle úředníků kraje dostatečně zastoupeny na existujících středních školách. Podle zjištění nabízí obor pedagogika jen liberecké gymnázium v Jeronýmově ulici, sociální činnost se učí na gymnáziu v Mimoni a pečovatelství nabízejí střední školy ve Frýdlantu a Semilech. V Liberci a Jablonci tyto obory žádná škola nenabízí.
S názorem krajského školského odboru nesouhlasí ani hejtman Martin Půta (STAN). "Myslím si, že by v kraji církevní střední škola měla být, tato nabídka zatím chybí," poznamenal. Je přesvědčen o tom, že nejen technické a přírodovědné obory by měly mít podporu. Vzhledem k demografickému vývoji podle něj potřeba lidí vzdělaných v oblasti sociálních služeb poroste. Podle statistik žilo na konci loňského roku v Libereckém kraji 77.318 lidí starších 65 let, v roce 2050 už bude seniorů bezmála 129.000, což bude více než 30 procent obyvatel kraje.
Záměr Jednoty bratrské podporuje i chrastavský starosta Canov. Kdyby vyšel, pro město s více než 6000 obyvateli by to podle něj po půl století znamenalo návrat středního školství. Střední škola by navíc mohla využít budovu základní školy v Revoluční ulici nedaleko sídla sboru Jednoty bratrské. "Připravujeme rekonstrukci a zkapacitnění budovy základní školy ve Školní ulici. Pokud se nám podaří získat dotaci, mohli bychom pak budovu v Revoluční opustit," řekl Canov. Náklady na modernizaci budovy se odhadují na 100 až 150 milionů korun, radnice je chce získat z evropských fondů.
Jednota bratrská provozuje už přes 20 let křesťanskou Mateřskou a základní školu Jana Amose Komenského v Liberci, dnes ji navštěvuje zhruba 230 dětí. "Myšlenka navázat na střední školou tu byla od začátku," řekl správce chrastavského sboru Šimon Dvořák. "Počítáme i se studenty z jiných krajů, protože Jednota bratrská pracuje celorepublikově," dodal. Při sborech podle něj fungují komunitní centra, sociální služby a také řada volnočasových aktivit, proto by měla být i střední škola takto zaměřena.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.