Veřejnou anketu ke koupi léta nevyužívaného zámku v centru Liberce uspořádá magistrát nejdřív na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Připravovaný záměr chtělo město předložit veřejnosti letos na podzim. Na podkladech se stále pracuje.
"Nemáme to ještě v podobě, že bychom to byli schopni nějak více prezentovat," řekl náměstek primátora Jan Korytář. Za nejbližší možný termín pro uspořádání ankety, případně referenda, považuje březen. "Do té doby bychom snad měli mít všechny relevantní podklady, aby lidé mohli rozhodnout, zda je to dobrý nebo špatný nápad," uvedl. Jednou z variant podle něj je i spojení ankety s podzimními krajskými volbami. Účast by tak mohla být vyšší.
Zámek patří k nejstarším památkám v krajském městě, vlastní ho soukromá firma a léta je uzavřený. Na první pohled vypadá památka dobře, ve zdech jsou ale praskliny, objekt je vlhký. Podle odhadů bude potřeba do něj investovat desítky milionů korun. "Na analýze nákladů a budoucích výnosů se stále pracuje," řekl Korytář. O ceně město zatím s majitelem nejednalo.
Zámek stojí v centru jen pár set metrů od radnice. V letech 1583 až 1587 ho dali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu jako jeden z prvních kamenných domů v Liberci. Prošel mnoha přestavbami a původního v něm mnoho není. Nejcennější je kaple, kterou nechala v letech 1604 až 1606 k zámku přistavět Kateřina z Redernu. Město zatím konkrétní záměr na využití zámku nemá. Památka by mohla sloužit například jako reprezentační místo, komunitní či kulturní centrum, centrum duševního zdraví nebo jako turistický cíl. Mohla by mít také komerční využití jako restaurace nebo kasino. Liberec by zahrady kolem zámku chtěl využít také k vytvoření centrálního parku.
V minulosti zámek sloužil nejen jako šlechtické sídlo, byl v něm i soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků a později i vysoká škola. Od 70. let patřil Skloexportu, díky čemuž zde byla jedna z nejrozsáhlejších expozic skla na světě. Památku dnes vlastní firma Ústí development a lidé si ji mohli v posledních letech prohlédnout jen třikrát.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.