Zašlou slávu libereckého výstaviště chce obnovit vedení města Liberce. Prodej nedostatkových džínsů nebo punčocháčů nečekejte. V areálu LVT by mohl vzniknout „Liberecký Veřejný Technopark,“ který by navázal na Technické muzeum Liberec, které za rok navštívilo 10 tisíc lidí. Projektový námět schválilo vedení na pondělní poradě.
„Uvažujeme o sloučení Technického muzea, klubu historických tramvají Bovera clubu a dílenské akademie. Tou je myšlen otevřený dílenský komplex, který bude vybudován s cílem, aby se už i malé děti měly možnost naučit držet ruční nářadí. Dílenská akademie bude určena jak pro veřejnost, tak pro školy, a zároveň se zde budou konat rekvalifikační kurzy,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.
Venkovní prostor výstaviště by měl najít hned několik využití. Sloužil by jako veřejné hřiště a volnočasová zóna. Mimoto by si mezi jednotlivými budovami mohli návštěvníci prohlédnout ukázku techniky, například tank nebo letadlo.
Vedení města také ve spolupráci se strojírenskými podniky na Liberecku plánuje projekt, který by studentům v praxi představil celý proces vytváření zakázky a seznámil je s problematikou technologických postupů. „Zkrátka, aby se řemeslům a učňovským oborům navrátila prestiž,“ dodal Kysela.
Technopark by si na sebe měl vydělat samotným provozem. „Celý projekt počítá s tím, že vhodná kombinace Technoparku s dílenskou akademií bude ve veškerých provozních nákladech soběstačná. I to je jeden z mnoha důležitých momentů, který hovoří jasně ve prospěch tohoto projektu,“ doplnil náměstek.
Cílem projektu je oživit areál libereckého výstaviště, jehož historie začala v roce 1851 první výstavou lehkého průmyslu. Pokračovala založením Svazu mezinárodních veletrhů, na kterém se v roce 1925 podílela vedle Liberce také Praha, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko a další města. Areál Libereckých výstavních trhů (LVT) vznikl v letech 1920 až 1930.
Rozkládá se na více než 6000 metrech čtverečních a stojí na místě původního údolí Jizerského potoka, které bylo na počátku 20. století zavezeno. V poválečném období se činnost výstaviště obnovila a od roku 1956 bylo spojeno hlavně s pořádáním Libereckých výstavních trhů. V posledních letech se tu ale konalo jen pár akcí do roka, areál je zchátralý a potřebuje rekonstrukci.
Liberecký kraj chtěl na výstavišti vybudovat Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, a v roce 2007 ho proto od Liberce za 63 milionů korun koupil. Z projektu za 1,25 miliardy korun ale sešlo a výstaviště se vrátilo městu.
Dopravní podnik pak chtěl na výstavišti vybudovat za 27 milionů za přispění evropských fondů muzeum tramvají. Ani tento záměr nevyšel, důvody byly ekonomické i politické.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.