Pokutu 250 tisíc korun vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) za poškození lip ve Vratislavicích nad Nisou. Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) tam loni nechala ořezat alej vzrostlých stromů starých 60 až 80 let podél Sladovnické ulice. Jednalo se o poškozující ořez, který nezachoval základní vzhled stromů a vznikly tak plošně velké řezné rány, sdělila dnes mluvčí inspekce Radka Burketová. Firma rozhodnutí komentovat nechtěla.
Podle SČVK byl důvodem ořezu mimo jiné špatný zdravotní stav lip a nutnost zajistit bezpečný provoz na přilehlé komunikaci. Neprofesionální a radikálně provedený řez u daných dřevin však podle inspektorů situaci jen zhorší. "Především při ořezu nemocných a oslabených stromů je třeba postupovat velmi opatrně a s odbornou znalostí. Redukovat maximálně 20 až 30 procent koruny a řez případně rozložit na více etap po dvou až třech letech," vysvětlila ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci Hana Kolářová.
Všechny stromy byly ořezány ve výšce deseti až 12 metrů, lípy přišly prakticky o celé koruny. "Provedeným radikálním redukčním řezem až na torza byly stromy prokazatelně poškozeny. Byl snížen věk jejich dožití, a pokud přežijí, tak budou náchylnější k dřevokazným chorobám. Už nikdy nebudou mít korunu typickou pro zdravou lípu, do budoucna dojde jednoznačně ke zmenšení objemu a velikosti koruny a tím i k redukci zeleně v městské zástavbě," dodala Kolářová.
Při stanovení výše pokuty přihlédli podle ředitelky inspektoři i k tomu, že jde o zásah do většího počtu stromů rostoucích v aleji. Provedený ořez korun tak, jak byl proveden, představuje nevhodný příklad péče o dřeviny pro obecnou veřejnost. Není to jediný takový případ v kraji, loni v prosinci vyměřila ČIŽP pokutu 70 tsiíc korun podnikateli, který podobným způsobem nenávratně poničil čtyři lípy v blízkostí zámku Lemberk v krajinné památkově zóně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
To je sice smutné, ale pokud by se na stromy někdo nevykašlal 60 a více let a prováděla se nich pravidelná údržba , prořezy a snižováním, tak by k tomu nedošlo. To je pozůstatek minulosti a na hodně místech v celé republice. Koruny těchto stromů měly být udržovány tak, aby rostly do šířky, nikoli do výšky. Zde pak hrozí vyvracení z kořenů.Nicméně je šance , že obrostou . Pokud by se na prořezy vzala odborná, schválená firma , tak by ty stromy dopadly, jako alej v Krásné Studánce = ořezaná, vysoká bidla = také nevzhledné, ale bez pokuty.
Jen by mě zajímalo proč se nic nestalo panu podnikateli, který nechal v říjnu 2015 pokácet , bez řádného oznámení a povolení 100 ks zdravých, značné vzrostlých stromů na nelesních pozemcích a to i 300 let starých solitérů= významných krajinných prvků v Habarticích . Mimo jiné i na cizích pozemcích. Co dělá ČIŽP a Policie,proč se neměří stejným metrem ???? Že by za plenitelem přírody a krajiny kdosi významnější stál ??????