Počasí dnes7 °C, zítra11 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Výrobci bižuterie z Jablonecka bojují s problémem, chybí jim kvalifikovaní řemeslníci

Bižuterním firmám na Jablonecku chybí stále více kvalifikovaní řemeslníci, od obsluhy sklářských strojů až po sklářské technology. Citelný je nedostatek foukačů skla a zejména pasířů, což je typická jablonecká profese nezbytná pro výrobu kovové bižuterie. O tříletý učební obor na zdejší škole je malý zájem, v současné době ho studuje jen 13 lidí. Podle Svazu výrobců skla a bižuterie (SVSB) by mohly pomoci rekvalifikační kurzy. Jiná cesta není.

"S úřadem práce diskutujeme o tom, že bychom se mohli pokusit rekvalifikovat zájemce z řad nezaměstnaných, ale i ty, koho by ta práce zajímala," vysvětlil předseda svazu Pavel Kopáček. Upravit výuku pro rekvalifikační kurz je ale podle něj náročné. "V učebním oboru stráví studenti za ty tři roky 1200 hodin, a v tomhle projektu na to máme těch hodin 130, něco se musí vynechat a to je problém," poznamenal Kopáček. Rekvalifikace by měla zajistit Střední škola řemesel a služeb v Jablonci, která nabízí učební obor a s nejrůznějšími rekvalifikačními kurzy má dlouholeté zkušenosti.

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková dnes potvrdila, že už od loňského roku jedná úřad se školou a svazem výrobců o realizaci zvolené rekvalifikace "Výrobce kovové bižuterie". Na posledním jednání se dohodli, že pro realizaci kurzu využijí už existující profesní kvalifikaci se zaměřením na měkké pájení. "Výběrová řízení pro zařazení do rekvalifikace proběhnou v únoru 2016. Samotný kurz by pak měl proběhnout ve dvou vlnách - od března do června a poté od září do prosince roku 2016," dodala Sadílková.

Bižuternímu průmyslu na Jablonecku se v posledních letech daří, 90 procent produkce míří do zahraničí. V současné době v regionu výroba skla a bižuterie zaměstnává kolem 4000 lidí a po automobilovém průmyslu tak patří k nejsilnějším odvětvím. Zájem mladých lidí o tradiční obory ale klesá. "Musíme změnit pohled rodičů," poznamenal Kopáček. "Sklářství je perspektivní obor, kde se dají vydělat peníze a je i šance vybudovat si kariéru a dostat se do zahraničí," potvrdila Andrea Kroupová z Preciosy, která je v oboru největším zaměstnavatelem.

Zvýšit zájem o bižuterní obory by mohla také stipendia, která se v Libereckém kraji osvědčila u jiných řemesel. Zatím kraj podporuje obor sklář. "O podpoře pro výrobce bižuterie se jedná, rádi bychom, aby se zapojily i samy bižuterní firmy podobně jako třeba ZOD Brniště podporuje stipendii zemědělské obory," řekla krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). V současné době se podle ní jedná také s Preciosou o podpoře oboru sklářský technolog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Železném Brodě.

Podle ředitele školy Martina Kubáče by většímu zájmu o bižuterní obory pomohla nejen stipendia, ale také větší propagace. Uvědomují si to i sami zaměstnavatelé. "Moc se neví o tom, že šikovní pasíři mají nadprůměrné mzdy, vydělat si umí i více než 26.000 korun měsíčně," řekl dnes Kubáč. I proto se podle něj snaží škola více prezentovat firmy, které jejím absolventům nabízejí práci a ukázat rodičům, že jde o perspektivní obory v nichž nebudou mít jejich děti problém najít dobré uplatnění.

Autoři

Štítky bižuterie, řemeslo, okres Jablonec nad Nisou, studijní obor, Pavel Kopáček, Úřad práce České republiky, Kateřina Sadílková, Preciosa, Střední škola řemesel a služeb, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výrobci bižuterie z Jablonecka bojují s problémem, chybí jim kvalifikovaní řemeslníci  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.