Počasí dnes-2,2 °C, zítra-3,5 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

Nové smlouvy s libereckou teplárnou podepsalo více než 90 procent zákazníků

Liberecké teplárně se podle všeho daří „udat“ svým zákazníkům nové a výhodnější smlouvy s věrnostní slevou. Čtyři pětiny odběratelů podepsaly smlouvy na 5 let. Pro roční smlouvy se rozhodla zhruba desetina odběratelů a velká část zbylých zákazníků se podle vedení teplárny přidá do věrnostního programu v průběhu letošního roku.

„Výrazná sleva a jednosložkový způsob vyúčtování přesvědčily převážnou část našich zákazníků. Aktuálně nám zbývá smluvně dokončit pouze vztahy s odběrateli, jejichž rozhodování podléhá náročnějšímu způsobu schvalování. Předpokládáme, že do věrnostního programu se letos nezapojí zákazníci, kteří z celkových dodávek tepla na sekundární síti představují méně než pět procent,“ řekla místopředsedkyně představenstva Jitka Holčáková.

Jen za poslední dva roky se od teplárny odpojila a přešla na vytápění vlastní kotelnou zhruba desetina domácností. Právě tímto krokem chce teplárna trend zastavit.

Liberečané mají na výběr z dvou různých závazků. Podpisem smlouvy na rok ušetří zákazníci tři procenta od nově stanovené základní ceny, která by měla být ve výši 817 korun za gigajoul. Druhou variantou bude smlouva na pět let se slevou 14,5 procenta, což by mělo být 699 korun za gigajoul.

Teplo v Liberci patří v posledních letech mezi nejdražší v zemi. Zatímco jinde se cena pohybuje mezi 650 až 700 Kč za gigajoul, v Liberci platí odběratelé 800 až 950 Kč za stejné služby.

Snížení ceny dosáhnou akcionáři, kterými je většinově MVV Energie CZ a z třiceti procent město Liberec, díky vložení majetku, za který v současnosti platí teplárna nájem. Teplárna tím ušetří zhruba 50 milionů korun, z čehož pětinu tvořil nájem placený městu.

Díky nové ceně tepla by mělo vedení města ušetřit jen u svých budov více než pět milionů korun ročně za teplo. U všech odběratelů, mezi které v současnosti patří 16 tisíc domácností a více než stovka veřejných budov, by pak měla být roční úspora přes 60 milionů korun.

„Koncepční návrh teplárny, který přinese okamžitý finanční efekt našim zákazníkům, jsme dlouho očekávali a tento krok vítáme,“ dodal ke snížení ceny tepla předseda SBD Pozemní stavby Victor Šálek.

Zlevnění ceny tepla je prvním krokem revitalizace ztrátové teplárenské sítě, která by měla být hotová do čtyř let.  Podobný projekt MVV Energie připravila už před čtyřmi lety. Tehdy záměr počítal s výstavbou kotelen s kogeneračními jednotkami na Františkově, v Zeleném Údolí a pro Pavlovice - Ruprechtice, centrum Liberce měla vytápět spalovna odpadů. Právě v roce 2011 se počítalo s tím, že ztrátové parovody nahradí ekonomičtější horkovodní potrubí. Revitalizace se ale dočkala jen oblast Františkova, kde vznikla nová kotelna za devět desítek milionů. Jak by měla nově naplánovaná revitalizace vypadat, není zatím jasné. Podle MVV Energie je na výběr z několika možností.

Foto Teplárna Liberec

Štítky teplo, Liberec, kotelna, MVV Energie, Františkov (Velké Kunětice), MVV Energie CZ a.s.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nové smlouvy s libereckou teplárnou podepsalo více než 90 procent zákazníků  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.