Aktuálně

Liberecký kraj poprvé prodával v elektronické aukci, za domek utržil přes šest milionů

Autoři | Foto Liberecký kraj

Liberecký kraj poprvé prodával v elektronické aukci. Za bývalý cestářský domek v krkonošských Vítkovicích utržil 6,3 milionu korun, znalecký odhad byl o čtyři miliony nižší. Do aukce se přihlásilo pět zájemců, kteří složili dvousettisícovou dražební jistotu. Čtyři byli z Libereckého kraje, pátý až z jižních Čech. Licitace trvala přes 50 minut, objekt získal zájemce z Liberecka. Prodej, cenu a smlouvu však musí ještě schválit rada a zastupitelstvo, řekl náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové Libereckého kraje).

Už deset let Liberecký kraj v e-aukcích nakupuje, prodával ale poprvé. "Myslím, že je to dobrá praxe, my jsme se v minulosti zaměřovali hlavně na nákupy, tohle je vlastně první prodejní elektronická aukce. Prověříme, zda nemáme ještě další výhodný majetek, který je zbytný, a pak ho můžeme zadat do aukce. Je vidět, že to umožní účast více uchazečů z celé republiky," řekl Pieter. Zisk z aukce chce kraj podle něj investovat do zlepšení stavu krajských nemovitostí, například do zateplování a oprav školských budov, o využití peněz se ale bude podle náměstka teprve rozhodovat.

Bývalý cestářský domek ve Vítkovicích prošel v 90. letech rekonstrukcí na rekreační objekt. Patřil semilským silničářům, s nimi ho získal Liberecký kraj. Dům s 12 lůžky slouží jako turistická ubytovna, je do 1. října 2021 pronajatý a to musel kupec akceptovat. Dům leží 20 kilometrů od Jilemnice, je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku i cykloturistiku a v jeho blízkosti je řada lyžařských areálů a běžkařských tras. Kraj podle Pietera chalupu nepotřebuje a nájem nestačil ani na údržbu objektu, proto se ho kraj rozhodl zbavit.

Liberecký kraj má s elektronickými aukcemi dlouholeté zkušenosti. Už deset let tak nakupuje telefonní služby, kancelářské a hygienické potřeby, tonery a propagační předměty. Za tu dobu bylo už více než 70 aukcí v celkové hodnotě 20 milionů korun. V závěru loňského roku dostaly možnost nakupovat tímto způsobem spotřební materiál i příspěvkové organizace kraje. "Jen krajské sociální organizace vynaloží ročně na spotřební materiál a hygienické potřeby dohromady 16 milionů korun. Každých deset procent zlevnění znamená velkou úsporu," dodal Pieter.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky Liberecký kraj, dražba, Marek Pieter, Vítkovice, Starostové a nezávislí, Jihočeský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.