Aktuálně

Bílí Tygři mění trenéra. Filipa Pešána střídá na pozici hlavního kouče A-týmu dosavadní asistent Jiří Kudrna více...

Liberecká „Únikovka“ pro řidiče letos začne už 1. dubna. Takovou kumulaci uzavírek město nepamatuje více...

Poznáte muže na fotkách? Z recepce jabloneckého hotelu si odnesl 300 tisíc, teď po něm pátrá kriminálka více...

První ročník soutěžního programu TechStarter. Studenti přišli s inovacemi, firmy je využijí v praxi více...

Farmáři v Libereckém kraji omezují kvůli riziku slintavky vstup i prodej mléka ze dvora více...

Autobusová linka na Ještěd začne znovu jezdit v sobotu 5. dubna více...

Podklady pro obnovu Ještědu by měly být hotové do dvou let

Autoři | Foto Jiří Fejkl

Do dvou let by měly být hotové veškeré podklady nutné k rekonstrukci horského hotelu a vysílače na Ještědu. Obnova národní kulturní památky bude podle odhadu stát 200 milionů korun. Investovat se musí do technologických i stavebních částí, největší problémy jsou se vzduchotechnikou a opláštěním. Novinářům to dnes řekl Tomáš Sova z Českých radiokomunikací. Firma jedno z nejoriginálnějším architektonických děl v Česku vlastní.

Radiokomunikace podle Sovy zatím nevědí, z čeho se obnova zaplatí. Snahou je získat dotaci od státu nebo z evropských fondů. "Jednání započala a intenzivně se vedou," řekl. Pomoc při nedávné návštěvě Libereckého kraje přislíbil i prezident Miloš Zeman.

Za podstatné nyní Sova považuje vypracování projektové dokumentace. "Pokud nebude, tak se nehneme dále," řekl. Na jejím vytvoření se bude podílet vedle Českých radiokomunikací i provozovatel hotelu a Liberecký kraj jako členové spolku Ještěd 73. Společně na ni vydají pět milionů. Vytvoření projektové dokumentace budou předcházet geodetické zaměření, stavebně technický i stavebně historický průzkum. "Ještěd je výjimečný a v řadě postupů nemůžeme použít standardní procesy. I z pohledu stavařiny je to unikátní objekt. Takže některé ty průzkumy budou trvat déle než se standardně očekává," dodal Sova.

Dnes na Ještědu oficiálně začal prodej publikace Vzpomínky na Ještěd. Studenti v ní zachytili vzpomínky lidí, kteří se na vzniku hotelu s vysílačem podíleli. Podle Sovy jim pamětníci mohou pomoci i při obnově památky. "Je tady řada technických a provozních věcí k řešení a vzpomínky těchto odborníků jsou pro nás k nezaplacení. Samozřejmě z nich čerpáme," uvedl. Například architekt Otakar Binar napomáhá při navracení původní podoby interiérů.

Hotel a vysílač Ještěd lidé v anketě zvolili českou stavbou 20. století. Ročně ho odhadem navštíví přes půl milionu lidí. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. České radiokomunikace hotel a vysílač získaly za 85 milionů korun v roce 2000, kdy jej odkoupily v nepříliš dobrém stavu od bývalého vlastníka, který byl v úpadku. Dalších více než 50 milionů od té doby investovaly do oprav stavby. Částečnou obnovou prošel laminátový plášť, měnila se okna a objekt se napojil na veřejnou kanalizaci.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ještěd, vysílač, České Radiokomunikace, Česko, Liberecký kraj, hotel, Miloš Zeman, Otakar Binar, Světové dědictví UNESCO

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.