Koupete se v liberecké přehradě? Pak vás potěší informace, že město nainstalovalo na břeh dvě kovová schodiště, která zjednoduší vstup do vody. Dosud byly vstupy do vody řešeny kamennými stupni, ty už ale dosloužily před lety. Nové vstupy jsou ale pouze začátkem rozsáhlejší rekonstrukce okolí přehrady.
K té má dojít v příštích letech a její podoba není ve finální podobě. Vstup do vody byl ale v takovém stavu, že nová schodiště byla naprostým základem. Problém je ale v tom, že pozemky nepatří městu, a tak je každá úprava složitější. Navíc majitel pozemků – Povodí Labe – chystá vlastní rekonstrukci.
„Bylo nutné schody vyřešit tak, aby byly variabilní a rozebíratelné, a to zejména z důvodu plánované celkové opravy přehrady, kterou plánuje Povodí Labe v příštích letech. Proto jsme zvolili kovové pozinkované schodiště, se zvýšenou odolností vůči vlhkosti, s protiskluzovým povrchem a zábradlím po obou stranách. Cílem bylo zajistit i lepší bezpečnost návštěvníků," popisuje Karolína Hrbková, náměstkyně primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí.
Schody tak zase dočasně zmizí. Brzy by ale měla přibýt tři dřevěná mola, která budou situována mimo pobřežní zeď, tedy směrem k Bílému mlýnu, a rozšíří tak pobytovou plochu pro návštěvníky přehrady.
Připravuje se také regenerace malého parčíku za plovárnou. „Jedná se o pozemek, kde dojde k ošetření, kácení nebo stabilizaci stromů, úpravě nezpevněné cesty, instalaci nového mobiliáře a založení či ošetření keřových skupin. Tyto úpravy budou pokračovat na městských pozemcích ve směru do ulice Pekárkova. Na ošetření vegetačních prvků se pokusí město Liberec získat peníze z dotací,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Kodymová.
Zásadní v dalších možnostech rekonstrukce bude vyřešení starého náhonu. Ten totiž vede pod promenádní cestou kolem přehrady, a ta tak také nemůže být rekonstruována. „Bez vyřešení otázky náhonu nelze postupovat dále. Navíc je nutné počítat i s protipovodňovou funkcí přehrady, neboť v době mimořádné situace se může celý prostor ocitnout pod vodou. Při procházce podél přehrady si ostatně sami můžete v lese všimnout malých patníků, které označují maximální zátopu – výšku hladiny při povodni. Při přípravě budoucích úprav je tudíž nezbytné počítat i s tímto,“ uzavřela mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
A co slibovaná cyklostezka kolem přehrady bývalé primátorky Rosenbergerové? Té se asi nedočkáme. Tak snad v jiném volebním období.