Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít

V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít. Novou metodu vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) ve spolupráci s libereckou firmou BMTO, která se čištěním odpadních vod dlouhodobě zabývá. Zařízení, které využívá membrány z nanovláken, má výrazně nižší provozní náklady než konvenční filtry a vodu může čistit až deset let. Metoda může pomoci při řešení nedostatku pitné vody, který trápí většinu světa.

Na vývoji nové metody pracovali ve firmě BMTO s vědci liberecké univerzity od roku 2011. "Naším prvním cílem bylo vyfiltrovat z odpadních vod vodu užitkovou, což se už běžně daří," řekl předseda představenstva BMTO Jiří Bušek. Takto vyčištěné odpadní vody lze podle něj používat bez jakéhokoliv nebezpečí třeba k zalévání zahrad, protože jsou hygienicky nezávadné. Zařízení ale může podle Buška posloužit i při haváriích, jaká postihla loni třeba pražské Dejvice, kdy do pitné vody prosákla kanalizace. "V takovém případě by stačilo potrubí napojit na náš filtr, a nemusela by se pitná voda dovážet," dodal.

Zatímco běžně používané membrány jsou většinou keramické či kovové, novinka z BMTO je vyrobena z nanovláken. Připomíná filtrační papír. Hustota nanovlákenného síta je mnohem větší než u konvenčních membrán a je díky tomu mnohem efektivnější. "Průtok filtrem je vyšší, při srovnatelné velikosti dokáže naše zařízení vyčistit mnohem větší množství vody," vysvětlil obchodnětechnický ředitel společnosti Petr Kudrna. Nová filtrační zařízení jsou určena průmyslovým podnikům, města a obce jimi mohou doplnit své čistírny odpadních vod, využít je ale mohou i domácnosti. Upravovat mohou třeba vodu z domovních studní.

Systém dokáže vyčistit odpadní vody až na úroveň vody pitné a dostat z nich i veškeré viry, bakterie a další nebezpečné látky. Použití takto vyčištěné vody k pití však zatím česká legislativa brání. V pitnou vodu umí ale nová metoda proměnit i vodu dešťovou, což je jednodušší. "Výhodou této metody filtrace je schopnost zachovat ve vodě důležité minerály a další látky, které jiné metody jako je ultrafiltrace nebo osmóza odstraňují, a je pak třeba je do vody uměle doplňovat," vysvětlil výhody metody Jakub Hrůza z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL, který na nové metodě s firmou spolupracuje.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Liberec, odpadní voda, Technická univerzita v Liberci, pitná voda, Jiří Bušek, Dejvice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dagmar Fejglová

Klobouk dolů před libereckou TUL. Doufejme, že jejich výrobek se brzy dostane i k obyčejným majitelům studní a pod.

Čtvrtek, 23. června 2016, 12:36Odpovědět

V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.