Jít v těchto dnech do liberecké zoologické zahrady se vyplatí. Hned na začátku prohlídkové trasy mohou nyní návštěvníci obdivovat čerstvě narozená mláďata kopytníků. K vidění je totiž dvojice malých zeber Chapmanových a osla somálského.
První z této trojice přišel na svět v polovině června oslí samec pojmenovaný ošetřovateli Tristan. Pro jeho matku, šestiletou samici Toscu to byl druhý porod v životě, přičemž ale první mládě přežilo pouze několik dní.
„Mladý hřebeček je zdráv a v dobré kondici, z čehož má personál stájí i celé zoo radost. Tu kalí pouze skutečnost, že se jedná už o 13. oslího samce v řadě. Čekání na samičku osla, která by znamenala pro liberecký chov velký přínos, tak stále pokračuje,“ dodal mluvčí zoo Jan Kubánek. Tosca dorazila před pěti lety z královédvorské zoo, otec Passion pak ještě o dva roky dříve, a to ze soukromého chovu v Izraeli. Tento druh kriticky ohrožených oslů, jejichž domovem je oblast afrického rohu, chová ZOO Liberec již od roku 1991.
Dva jedinci přibyli také do stáda zeber Chapmanových, které obývá expozici sousedící se vstupem do zoo. Jedná se o dvojici smíšenou a obě zebří mláďata mají stejného otce – devítiletého samce Ismaela. Matkou samičky se jménem Keshia je kobyla Kayla a malého hřebce nazvaného Jamie porodila Jua. Ten byl od prvních dnů silný a vitální, ale u samičky Keshii zoologové s názorem vyčkávali. V prvních dnech po porodu nebyl její stav úplně uspokojivý, ale vše se na konci prvního týdne života zlepšilo. „Tato zebří slečna přišla na svět i s málo vídanými vizuálními znaky, které jsme zatím u žádného zebřího mláděte nikdy nepozorovali – její oční duhovka je modrošedá a místa na těle, kde není pokryv srstí nejsou hnědočerná, nýbrž růžová. Nejedná se o genetickou vadu – spíše o málo vídanou hříčku přírody,“ uzavřel mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.