Aktuálně

V Pihelu boural mladík s čerstvým řidičákem. Bilance: 8 zraněných, 2 těžce více...

Naivní divadlo uvede v sobotu novou inscenaci Vánoce aneb Příběh narození více...

Liberecký kraj letos Ještěd koupit nestihne více...

USA, Kolumbie i Mexiko. Zahraniční dobrovolníci pomáhají na Ještědu i hradu Grabštejn

Autoři

Dobrovolníci ze zahraničí pomáhají na Liberecku s rozšiřováním Nového pralesa na Ještědu. Dvě desítky zahraničních studentů přijely pomáhat do Liberce spolku Čmelák - Společnosti přátel přírody, dalších sedm lidí pracuje od pondělka také na hradu Grabštejn. Už na začátku července dorazilo osm mladých lidí také do Sociálně terapeutického centra Tábor v Nové Vsi nad Popelkou na Semilsku.

Dlouholeté zkušenosti mají se zahraničními dobrovolníky na hradě Grabštejn, kam jezdí mladí lidé z celého světa pomáhat už více než 20 let. "Loni jsme obnovovali park a oni se letos postarají o údržbu té obnovené části parku, likvidují i nálety v dalších částech parku," řekla dnes kastelánka Iva Bártová. V dalších dnech by se měli dobrovolníci, kterých letos na Grabštejn dorazilo sedm, starat o přístupové cesty k hradu, opravovat budou povrchy cestiček a také zábradlí.

Spousta práce čeká i studenty, kteří přijeli pomoci spolku Čmelák. Skupina dobrovolníků z Česka, Slovenska, Polska, Turecka, Itálie, Litvy, ale i ze Spojených států, Kolumbie či Mexika bude pomáhat s údržbou a rozšířením Nového pralesa na Ještědu a také v mokřadech u Jablonného v Podještědí. "O víkendu se uskuteční setkání s veřejností, v neděli 17. července na faře ve Vratislavicích nad Nisou budou mít zájemci možnost pohovořit s účastníky workcampu nebo ochutnat drobné dezerty z jejich národní kuchyně," doplnil mluvčí spolku Adam Babka.

"Cílem Nového pralesa, jak již sám název napovídá, je nahradit smrkovou monokulturu na Ještědském hřebeni pestrým a živým (pra)lesem. Abychom na něj však nemuseli stovky let čekat, snažíme se jeho rozvoj nenásilným způsobem urychlit, proto je nutné se o tuto lokalitu neustále starat. A právě v tom nám studenti pomáhají. Ožínají plevele, čímž zajistí lepší světelné podmínky pro růst sazenic. Také kopou tůň, jejímž účelem má být vytvoření prostředí pro mloka skvrnitého," řekl Jiří Antl, který má lokalitu Nový prales na starosti. Příští týden čeká dobrovolníky v mokřadech sekání trávy, vytrhávání orobince, a další práce.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky USA, Grabštejn, Ještěd, Mexiko, Kolumbie, Liberec, Liberecký kraj, okres Semily, Nová Ves nad Popelkou, Turecko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.