Tanvald chce zlepšit soužití se sociálně vyloučenými lidmi a kvalitu jejich bydlení. Začal proto spolupracovat s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Město chce využít zkušeností, které agentura v tomto směru má.
"Je zbytečné vymýšlet, co je už vymyšlené," uvedl starosta města Vladimír Vyhnálek.
Podle místostarosty Tanvaldu Antonína Bělonožníka se město integrací Romů a sociálně slabých zabývá dlouhodobě. "Dospěli jsme do nějakého bodu, kdy naše snahy o uspokojivé soužití starousedlíků a lidí ohrožených sociálním vyloučením chceme posunout dál. Tady spoléháme na zkušenosti pracovníků agentury z jiných lokalit," řekl. Jedním z cílů je zlepšit podmínky k bydlení sociálně slabých. "Zde si slibujeme, že bude možnost čerpání peněz buď na zlepšení otřesných podmínek, ve kterých vyloučení obyvatelé žijí, nebo přímo i výkup a likvidaci obdobných domů," dodal Bělonožník.
Oblast bydlení vnímají jako ožehavý problém v šestiapůltisícovém městě i zástupci agentury. "Většina bytů je v rukou soukromých vlastníků. Ti je pronajímají zejména sociálně slabým lidem, navíc do svých nemovitostí neinvestují. To vše přispívá ke zhoršené sociální situaci a klimatu ve městě," uvedl vedoucí pobočky pro Liberecký kraj Milan Greineder.
Spolupráce s agenturou bude směřovat i do oblasti vzdělanosti nebo zadluženosti, město se kupříkladu zavázalo zřídit pro obyvatele dluhovou poradnu. Podle starosty je potřeba řešit i vztahy mezi Romy starousedlíky a nově přistěhovanými, kteří jsou nejen z celé republiky, ale i ze Slovenska. "Nesnesou se s našimi Romy," uvedl. Důležitou skupinou, na kterou se zaměří spolupráce agentury a města, jsou děti a mládež. Ty by se měly do budoucna dočkat rozšíření nabídky volnočasových aktivit. Město by například mohlo získat dotace na opravu nebo vybudování nových hřišť.
Agentura působí v 41 lokalitách v zemi, v Libereckém kraji to jsou Nový Bor, Frýdlantsko, Liberec a Velké Hamry. Podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se situace v Česku zhoršuje a ghett přibývá. Přímo v Libereckém kraji se za osm let o 85 procent zvýšil počet sociálně vyloučených lokalit. Zatímco v roce 2006 jich bylo 26, předloni už 48.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.