Zmrzlý masový dort a hračky vyrobené z lepenkových krabic nebo balonů dostali dnes v liberecké zoo dva lvi berberští. Přes 200 kilogramů vážící šelmy slavily třetí narozeniny. Podle mluvčího zoo Jana Kubánka je pravděpodobné, že v Liberci zůstane do budoucna jen jeden. "Rádi bychom získali samici k vytvoření chovu. Pokud se to povede, z prostorových důvodů by zde oba zůstat nemohli," řekl.
Lvi chová liberecká zoo s přestávkami od roku 1950, u návštěvníků se řadí mezi nejobdivovanější zvířata. Nyní má dva samce, které získala loni v dubnu z olomoucké zoo. "Oba lví sourozenci se nacházejí na prahu dospělosti, která se u těchto šelem dostavuje kolem pátého roku," uvedl Kubánek.
Lev berberský patří k větším druhům lva, na výšku mívá až dva a půl metru a váží i přes čtvrt tuny. Je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat, ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech. V Česku ho chová kromě Olomouce už jen plzeňská zoo.
Za 16 měsíců pobytu v Liberci oba samci výrazně změnili podobu. Hříva jim znatelně dorostla a téměř neviditelné už jsou skvrny na srsti, kterými jsou obdařena malá lvíčata. Změna nastala i v jejich chování. "Basty, jenž byl po příchodu z Olomouce výrazně dominantní a dvojici vedl, tuto roli opustil. Jeho místo zaujal postupem času Terry. Ten je navíc v současné době i mnohem kontaktnější, hravější, zvídavější a mnohem lépe s námi spolupracuje," uvedla ošetřovatelka lvů Kateřina Lochovská. To bylo patrné i při dnešní oslavě. Trvalo asi pět minut, než Terry ztratil ostych, a vrhl se na hračky s ukrytým pamlskem. Basty i poté vše spíše sledoval.
Oba lvi zatím obývají společnou expozici. Menší šarvátky nastávají jen když jde o žrádlo. "Po půl roce jsme museli začít lvům dávat žrádlo odděleně. Pokud jednomu trochu zbývalo, druhý se domníval, že se o zbytek oba podělí. Tak to ale u lvů nefunguje. Vše se řeší ale zatím jen vrčením a řečí těla," řekla ošetřovatelka.
Další akci chystá liberecká zoo i na pátek, zaměřená bude na slony. V Liberci se jejich chovu věnují 58 let, v dosluhujícím pavilonu jsou dvě samice slona indického - dvaapadesátiletá Rání a dvaatřicetiletá Bala. Návštěvníci si mohou projít sloní stezku, objednat se na speciální prohlídku zákulisí sloního pavilonu a nebudu chybět ani atraktivní ukázky koupání, kondičního cvičení i pracovního výcviku slonů. Ve stanu se mohou návštěvníci podívat, jak vypadá běžná krmná dávka slona či sloní stolička. Bude v něm i přehlídka zničených předmětů a nářadí, které během let padly za oběť sloní síle, hmotnosti či zvědavosti, třeba sešrotované kolečko. Zoo by pro slony potřebovala vybudovat nový pavilon, na jeho obnovu ale už léta marně hledá peníze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.