Počasí dnes-0,5 °C, zítra-2,8 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Markus Lüpertz se stal čestným občanem ve svém rodišti, v Liberci

Čestné občanství za mimořádné zásluhy o umění a reprezentaci Liberce včera obdržel německý umělec Markus Lüpertz. V Liberci se před 75 lety narodil. "Jsem pyšný a je to pro mě čest, že jsem se stal čestným občanem Liberce," řekl pětasedmdesátiletý Lüpertz. S nadsázkou dodal, že si prý dříve myslel, že Lüpertz v překladu do češtiny znamená Liberec.

V rodném městě prožil jen prvních sedm let svého života, než byla jeho rodina nucena odstěhovat se do Německa. O Liberci mu ale vyprávěl otec, maminka vařila česká jídla a rodné město mu pomáhalo vytvářet určité tajemství kolem jeho osoby. "Mohl jsem říkat, já nejsem odtud (z Německa), jsem z dalekého Liberce," uvedl. Do Liberce znovu zavítal teprve před několika lety a rád by ho v dalších letech navštěvoval častěji.

Lüpertze na čestného občana navrhl ředitel liberecké galerie Jan Randáček. "Je to velká osobnost výtvarného světa. Pokud bych to zjednodušil, tak bývá řazen mezi 100 nejvýznamnějších umělců současnosti," uvedl Randáček. Lüpertz patří ke světově uznávaným představitelům neoexpresionismu. Věnuje se malbě, kresbě i sochařství, okrajově se zabývá i scénografií a píše poezii. Jeho díla jsou zastoupena v řadě významných muzeí nebo zdobí veřejný prostor několika evropských měst - Berlína, Paříže, Mnichova či Salcburku. Jedna z jeho soch, bronzová Paris, byla krátkodobě i v Liberci. Před sedmi lety byla součástí venkovní výstavy k lyžařskému šampionátu, umístěna byla v parčíku Na Rybníčku. Před pěti lety se Liberec stal prvním městem v republice, kde měl Lüpertz svoji výstavu.

V Liberci se čestné občanství v poslední době uděluje výjimečně, v tomto tisíciletí toto ocenění kromě Lüpertze získali vojenský veterán Stanislav Hnělička, vědec a historik Rudolf Anděl a in memoriam první polistopadový rektor liberecké univerzity Zdeněk Kovář. Čestné občanství Liberce má po dnešku 41 lidí. Nejvíce čestných občanů je z doby Rakouska-Uherska, od roku 1853 jich bylo 23. Prvním byl úředník monarchie Christian Freiherr Kotz von Dobrsch, který podporoval snahu libereckých občanů o vlastní samosprávu.

Čestné občanství získal i výběrčí cla Ignaz Matschego, a to jako uznání nestranického a lidského působení v dobách úřednické svévole, nebo dva členové šlechtického rodu Clam-Gallasů. Mezi oceněnými byli také lidé, kteří se zasloužili o rozvoj Liberce, například výstavbu radnice, zřízení soudu, škol, vodovodu i regulaci Nisy. Na seznamu figurují i kontroverzní osobnosti, jako Konrad Henlein nebo Klement Gottwald.

Autoři | Foto Jan Vrabec

Štítky Liberec, Markus Lüpertz, Německo, Paříž, Klement Gottwald, Konrad Henlein, Christian of the Palatinate-Zweibrücken, Rudolf Anděl, Zdeněk Kovář, Stanislav Hnělička

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Markus Lüpertz se stal čestným občanem ve svém rodišti, v Liberci  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.