Taťána Janoušková, která se zasloužila o výstavbu kamenného hospice v Libereckém kraji, obdržela ocenění Pocta hejtmana 2016. Spolu s ní cenu převzalo dalších pět osobností. Ocenění uděluje hejtman lidem, kteří se zasloužili o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě. Čestné uznání a zlatý dukát uděloval hejtman od roku 2006 vždy u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa 28. října, letos se slavnost uskutečnila o měsíc dříve. Důvodem jsou volby, řekla mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.
Oceněná Janoušková je průkopnicí a provozovatelkou terénní hospicové péče v Libereckém kraji, v roce 2009 založila Hospicovou péči svaté Zdislavy, která nejprve fungovala jako terénní péče a od letošního roku zajišťuje i provoz kamenného hospice v Liberci. Hejtman včera ocenil také Františka Fediuka, významného pedagoga a vědce, který svůj život zasvětil geologii.
Ocenění dostala také Marta Kottová, která přežila holokaust a dnes je předsedkyní Historické skupiny Osvětim a angažuje se v osvětě nejen mládeže a připomíná útrapy Židů za druhé světové války. Oceněn byl včera rovněž skautský spisovatel a překladatel Miloš Zapletal, který je autorem zhruba 50 knih, vedoucím turistického oddílu, organizátorem uzavřených divadelních a filmových představení a celý život pracuje s mládeží. Hejtman ocenil i práci bývalé primářky Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou Blanky Šinkorové a patří k těm, kdo se zasloužili o rozvoj tohoto v Česku ojedinělého specializovaného pracoviště. Poctu hejtmana letos získal i liberecký podnikatel Miroslav Kučera, spoluzakladatel investičního fondu LIF, který se mimo jiné zasloužil o záchranu Pivovaru Svijany nebo obnovu svijanského zámku.
Bezprostředně po udělení poct poděkoval hejtman Martin Půta (STAN) a předal zlatý dukát také paralympijskému sportovci, stolnímu tenistovi a vozíčkáři Jiřímu Suchánkovi, který na nedávných Paralympijských hrách v Riu vybojoval bronzovou medaili. Poděkoval také nejdéle sloužícímu starostovi na Českolipsku Karlu Minaříkovi, který stál 26 let v čele Kunratic u Cvikova, a také Pavlu Harcubovi, synovi zesnulého harrachovského rodáka a výtvarníka Jiřího Harcuby, jehož dům v Harrachově rodina věnovala kraji, aby v něm mohlo vzniknout muzeum.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.