Až do roku 1945 jim patřila řada pozemků a nemovitostí nejen na území Liberce. Ale i když jsou Clam Gallasové považováni za český rod, který si navíc s Němci během okupace nezadal, přesto právě konec války znamenal konec v Liberci i pro ně. Jejich majetky byly zkonfiskovány ve prospěch nové Československé republiky.
O část majetku přitom přišli už po první světové válce v rámci pozemkové reformy, kdy museli prodat například i liberecký zámek. A právě park v Komenského ulici, který teď ponese jejich jméno, se rozkládal na ploše zámku. „Smyslem pojmenovat park po Clam-Gallasích je tento významný český a rakouský rod více představit liberecké veřejnosti a propojit pozitivní příklady z období před druhou světovou válkou se současností města,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.
S návrhem na pojmenování parku přišli historici z liberecké Technické univerzity, kteří dějiny rodu, jenž vlastnil až do roku 1945 velké majetky i na území města, dlouhodobě mapují. A je symbolické, že právě Komenského ulice se až do roku 1945 jmenovala Clam-Gallas Straße.
Přejmenování parku je pak jen první připomínkou rodu, který je považován za český, původem ale pocházel z rakouských Korutan. Jeho rodové državy se rozkládaly například na území města Liberce a v Jizerských horách, na Frýdlantě, v Libverdě, Grabštejnu, Lemberku. „Příští rok chtějí historici vydat monografii o posledním mužském členu rodu – Franzi Clam-Gallasovi, v roce 2018 se zase chystá výstava v Oblastní galerii – Lázně,“ doplnil Langr.
Franz Clam-Gallas (1854 – 1930), který byl posledním z mužských potomků rodu, je považován za velmi vzdělaného muže, patriota, mecenáše a filantropa. Za svého života podporoval desítky spolků i institucí, které pracovaly zejména v sociální oblasti, významně přispíval sirotkům, nemocným, chudým i válečným invalidům.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.