Legislativní rada vlády ČR (LVR) bude dnes projednávat novelu zákona o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností. Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA), které již více než rok analyzuje sektor odpadového hospodářství z pohledu ekonomie regulace, pokrok v legislativním procesu vítá, neboť zmíněné zákony považuje za klíčový vstup pro udržitelnou budoucnost odpadového hospodářství v České republice.
„Společným jmenovatelem obou zákonů je především motivace směřovat subjekty odpadového sektoru k naplnění požadavků Evropské unie v oblasti odpadového hospodářství. Tyto požadavky, jejichž společným jmenovatelem je zvýšení využitelnosti směsného odpadu a vyšší tlak na třídění a recyklaci, jsou pro členské státy závazné a bez nové legislativy bude jejich naplnění velmi obtížné. I tak zákony připravené ministerstvem životního prostředí vnímáme,“ říká k projednávaným zákonům Aleš Rod, ředitel pro výzkum z Centra ekonomických a tržních analýz. „Ve velmi regulovaných odvětvích, mezi které patří i odpadové hospodářství, je úzký počet zájmových skupin, které tvrdě hájí své – často protichůdné – zájmy. Z pohledu ekonomie regulace je velmi zajímavé sledovat dopady tohoto jejich chování na efektivitu celého odvětví,“ dodává Rod.
Potvrzují se předpoklady, že se názory jednotlivých zájmových skupin střetávají především u výše tzv. skládkovacího poplatku, který bude determinovat způsob nakládání s odpady v následujících letech. Zásadním bodem zákona o odpadech je tak stanovení výše poplatku za skládkování ve spojení s avizovaným zákazem skládkování využitelného odpadu od roku 2024. Proměnlivé nastavení výše poplatku v čase má celý sektor směřovat k žádoucí vyšší míře energetické využitelnosti odpadu, bez jejichž budování se neobejdeme. K tomu, aby společnost dostala zásadní impulz k recyklaci většiny komunálního dopadu, by se totiž stávající poplatková politika musela zvýšit zhruba sedminásobně.
„Tato výše by byla samozřejmě zcela nepřijatelná pro obce i domácnosti, na jejichž bedra by byly přeneseny zvýšené náklady. Kompromisní řešení v podobě vazby výše poplatku na splnění recyklačních cílů dané obce představuje elegantní řešení využívající pozitivní ekonomické motivace. S napětím tak budeme sledovat, zda tato konstrukce přežije následující legislativní proces, v němž očekáváme ostré útoky zájmových skupin hájících status quo,“ vysvětluje Rod.
Zásadní body navrhovaných legislativních změn odpadového hospodářství v České republice:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.