Projekt Technoparku je sice na papíře, chybí ale to nejpodstatnější – peníze. Ty Liberec na tak nákladný projekt nemá a tak se ohlíží po nejrůznějších dotačních programech. Z těch by chtěl načerpat řádově desítky miliony korun.
Teď v areálu výstaviště funguje Technické muzeum, město tam ale chce vytvořit celý park, zaměřený na techniku a vzdělávání a vzniknout má i dílenská akademie. Zachovat se má i známá značka LVT. Jenže už to nebudou Liberecké Výstavní Trhy, ale Liberecký veřejný Technopark.
Zatím nejdál je společný přeshraniční podprojekt s názvemHistorie průmyslu v Sasku a v Čechách v zážitcích. „V polovině září jsme projekt předložili s žádostí o dotační podporu do Programu přeshraniční spolupráce Česká republika-Sasko, do Prioritní osy 2. Nyní je v zásobníku projektů a čeká na posílení alokace v této ose,“ uvedla za projektový tým městská zastupitelka Radka Loučková Kotasová.
Dalším rozpracovaným záměrem je projekt na rekonstrukci a přestavbu dnešního pavilonu I, kde vznikne dílenská akademie. Sloužit bude školákům i dospělým a pomůže průmyslovým firmám, které se potýkají s nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Takový projekt firmy vítají a chtějí se i samy aktivně zapojit. „Dílenská akademie bude jednak zajišťovat pro žáky základních škol dílenskou výuku, která dnes na školách chybí, ale také bude sloužit úřadu práce pro rekvalifikační kurzy i široké veřejnosti,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.
Město by rádo v areálu vybudovalo muzeum v parku. Areál by pak měl být kolejemi napojený na stávající trať z Lidových sadů pod Ještěd. „Chceme tady výhledově méně betonu, více zeleně a zároveň několik nejrůznějších technických exponátů, které by z této zatím nepříliš využívané plochy učinily příjemné místo pro odpočinek,“ řekl předseda spolku Technické muzeum Liberec Jiří Němeček.
V těchto dnech jednají zástupci města a projektový tým s dalšími potenciálními partnery pro LVT, a to s polskými kolegy ze Zelené Hory. „Projednáme s nimi možnosti společného česko-polského projektu, týkajícího se problematiky cestovního ruchu, konkrétně pro vstupní pavilon (infocentrum, kavárna). Ve hře zůstávají rovněž soukromí investoři,“ uvedl náměstek Tomáš Kysela.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.