Stejně jako v celé republice, tak i v Liberci patřil dnešek připomínce odporu českých studentů proti režimu v letech 1939 a 1989. Zhruba dvě stovky Liberečanů, včetně vedení města a kraje, se sešly u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.
„Nesmíme zapomenout na události z roku 1939, na studenty jako byl Jan Opletal a další, stejně jako na profesory, kteří tehdy společně bojovali za svobodu a demokracii proti nacistickému Německu. Navzdory tomu, že Mnichovská dohoda pak o našem osudu rozhodla bez nás. Právě studenti byli významnou silou v boji za svobodu a demokracii také v letech po roce pětačtyřicátém, přestože i tehdy to byl boj s větrnými mlýny,“ uvedl ve svém projevu primátor Tibor Batthyány (ANO) a dodal: „To ale rozhodně neznamená, že bojovat za svobodu je marné. Naopak, bojovat za svobodu se musí.“
Podobná slova pronesl také rektor TUL Zdeněk Kůs, podle kterého by Den boje za svobodu a demokracii neměl být pouhou frází. „Lidé, kteří byli v roce 1939 zabiti z vůle okupantů, se určitě nechtěli dostat do učebnic dějepisu jako oběti. Chtěli jen vyjádřit svůj postoj k bezpráví, které se na ně hrnulo ze všech stran. Stejně jako později tisíce těch, kteří nechtěli přijmout krutosti totalitního režimu ovládaného Stalinem. Stejně jako Jan Palach a další, kteří sáhli k tomu nejzoufalejšímu činu. A stejně jako stovky studentů bitých a ponížených na Národní třídě v Praze v roce 1989. Připomínejme si je proto, abychom si uvědomili, že za Dnem boje za svobodu a demokracii stojí nešťastné osudy konkrétních lidí. Lidí, kteří byli jedněmi z nás,“ řekl Zdeněk Kůs.
Vzpomínkové shromáždění doprovodily tři skladby v podání Komorního sboru pedagogické fakulty TUL a na závěr zazněla česká státní hymna. Přítomní pak k Památníku obětem komunismu položili květiny a vydali se na tradiční pochod proti zapomínání, který zakončili položením květin a zapálením svíček u Památníku obětem okupace 1968 na průčelí historické radnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.