Elektronická evidence tržeb má za sebou necelý měsíc ostrého provozu. Naplnily se černé scénáře restauratérů, kteří kvůli jejímu zavedení museli zdražit o několik procent? Průměrná cena obědu se před zavedením EET pohybovala na úrovni 88,50 korun, jak vyplývá z analýzy obědového serveru menicka.cz. Ten ve svém bilancování zohlednil svou databází 4207 gastronomických provozoven napříč Českou republikou. Po zavedení EET došlo k navýšení cen o 4 koruny a průměrná výše tak nyní dosahuje úrovně 92,50 korun.
„Varovná slova restaurací se naplnila a drtivá většina provozovatelů přistoupila ke zdražení svých obědových měníček. Na obhajobu restaurací je potřebné říci, že růst cen v meziročním srovnání není tak dramatický,“ uvedl spoluzakladatel portálu menicka.cz Jakub Lukáš.
Například v Liberci se zdražení projevilo v jídelních lístcích řady restaurací. Koncem roku výrazně zdražila například Plzeňka v Moskevské ulici, naopak třeba v hotelových restauracích Lukáše Pytlouna zůstávají ceny stejné. „Nemám důvod zdražovat. Daně jsem platil i předtím a nějaké zdražování o desítky korun kvůli EET mi přijde směšné,“ říká. Podle něho plánuje ve svých restauracích zdražit v příštím roce hlavně pivo, jehož cenu drží už pět let na stejné úrovni. „Není to ale kvůli elektronické evidenci tržeb,“ uzavřel.
Podle portálu menicka.cz se na sklonku roku v Libereckém kraji zdražovalo zhruba stejně, jako ve většině krajů a to v průměru o čtyři až pět korun. Výrazněji podražila meníčka hlavně v Praze a Středních Čechách.
Ze sledovaných metrik vychází, že nejlevněji se naobědváte na Vysočině nebo v Olomouckém kraji za necelých 88 korun, naopak v Praze budete muset sáhnout do své kapsy hlouběji, v průměru 109 korun. Druhý nejdražší oběd čeká na hosty ve Středočeském kraji a to 96 korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Já si nepřiplatím ani deseťák. Mám doma dobrou kuchařku (manželku) která o mne pečuje. A ten hnus co podávají v hospodách ať si sežerou sami.