Liberec připravuje přestavbu bývalé mateřské školy ve Věkově ulici v Ruprechticích na azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi. Takové zařízení na území stotisícového města není. Předběžně se počítá s tím, že azylový dům začne fungovat v prosinci 2018, řekl dnes náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr (Změna pro Liberec).
Většina nákladů na rekonstrukci se bude hradit z evropské dotace, podíl města bude deset procent. Náklady na přestavbu nevyužívané dvoupatrové prvorepublikové vily se odhadují na 13,3 milionu korun. Město nyní vypsalo soutěž na projektovou přípravu. "V objektu bude k dispozici pět dvoulůžkových pokojů pro ženy a dále tři bytové jednotky pro rodiny s dětmi," uvedl Langr.
Obdobné zařízení v krajském městě podle něj citelně chybí. "Ženy bez přístřeší mají nejbližší úkryt v Jablonci a rodiny s dětmi vůbec takový typ ubytování nemají k dispozici," řekl náměstek. V Liberci funguje jen azylový dům pro matky s dětmi v tísni, šest pokojů je v Domově sv. Moniky provozovaném Oblastní charitou v Uhlířské ulici. Rodiny s dětmi v nouzi mají v Liberci problém najít nocleh i v komerční ubytovně. Pouze sedm či osm ubytoven ve městě umožňuje ubytování dětí.
Liberec chystá s pomocí evropské dotace ještě jeden sociální projekt. Také u něj vypsal soutěž na projektovou přípravu. V rámci rekonstrukce šesti městských bytových domů vznikne 38 sociálních bytů. Vybudované budou z nebytových prostor a velkých bytů, které se budou při rekonstrukci dělit na dva menší. K dispozici by měly být v příštím roce. Jde o domy v ulicích Jablonecká, Dr. Milady Horákové, Proboštská, Žitavská, Dvorská a Orlí.
"Jde o první etapu rozsáhlého projektu sociálního bydlení, jehož výstupem bude minimálně 100 nových nebo nově zrekonstruovaných sociálních bytů," uvedl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář (Změna). Rekonstrukce bytů v první etapě bude odhadem stát téměř 59 milionů korun, náklady by z 90 procent měla pokrýt dotace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.