Čtyřicetiletý Petr Černý je ekonom. To, že se stane politikem, si ani neplánoval, ani nevybral. Tak nějak to s sebou přinesla doba. Z pozice předsedy největšího bytového družstva v regionu začal bojovat s teplárnou. Nelíbilo se mu, že ždíme lidi i město. Rychle ale pochopil, že aby měl jeho hlas potřebnou váhu, musí udělat víc.
Přes 4000 preferenčních hlasů ho v minulých volbách poslalo do zastupitelstva a rady. Nyní je lídrem politické strany Nový směr (NOS), kterou spolu s dalšími odborníky a lidmi z praxe založil. Jejich prioritou je spravovat město rozumně a hospodárně.
Už letá usilujete o lepší energetickou koncepci. Podařilo se najít optimální řešení?
Není to snadné, protože špatná strategická rozhodnutí udělal dříve někdo jiný a my se s jejich důsledky musíme vypořádat. Před třemi lety jsme diskutovali, jestli zachovat centrální systém, teď už panuje shoda na decentralizaci. Náš návrh řešení vychází z toho, že už není možné nadále odpírat lidem právo se od teplárny odpojit. Lidé by ušetřili a menší centrální systém by vyžadoval v budoucnu menší náklady na obnovu. I přesto město dosud žádosti na odpojení hromadně zamítalo, a to jsem návrh na změnu tohoto postupu v radě předkládal několikrát.
Vaše družstevní domy se odpojují od teplárny a staví si vlastní kotelny. Funguje to?
Z vlastní zkušenosti vím, že banka na kotelnu spolehlivě půjčí. Návratnost je velmi rychlá, do tří let je zaplaceno jen díky úspoře na ceně tepla z vlastní kotelny. Ruku v ruce s tím je třeba vyřešit, aby spalovna nefoukala teplo do vzduchu, ale levným teplem vytápěla centrální část Liberce.
Upozorňujete také na vylidňování centra. Co by ho mohlo oživit?
Třeba živnostníci provozující předzahrádky restaurací a kaváren. Ale nemůžeme jedusit deseti korunami za metr pronájmu chodníku denně. Také příjem z parkování za sobotu je pro město zcela zanedbatelný. Proč ho tedy nezrušit? Chceme oživit i myšlenku farmářských trhů, respektive je vrátit před Palác Dunaj. Myslím, že toto místo by jim slušelo víc, než když jsou zastřené za Teskem. Tam je nenajdou ani místní, natož turisté.
Zrušit poplatky, snížit daně, nemají vaši protihráči trochu pravdu, když vás podezírají z populismu?
Nictakového to není. Chceme jen napravit jasnou nespravedlnost. Když v roce 2011 klesly kvůli recesi daňové příjmy města, zvýšila se daň z nemovitosti. V centru to nikdo nepocítil, doplatili na to jen lidé na okrajích Liberce, z Bedřichova, Karlova nebo Machnína. Těm se daň zvýšila nejvíc, téměř dvaapůlkrát. Nicméně současná situace Liberce je už trochu jiná, ekonomika se nadechuje. Letos se už jen na DPH vybralo za první pololetí asi o 18 milionů korun vícnež ve srovnatelném období loňska. Proto je, myslíme, načase vrátit se k situaci, která byla v roce 2011. Navíc snadno by se našly v rozpočtu i další úspory, kdyby se investovalo účelně a neutrácelo třeba za spoluúčasti na nepotřebných evropských projektech. Zajímavé je, že političtí oponenti mě nazývají populistou, avšak nyní před volbami vydávají naše návrhy za vlastní, tím se přesvědčuji, že jsou reálné a může na nich být shoda.
Proč by vás lidé měli volit?
Neslibujeme jim žádné vzdušné zámky, jen poctivou službu veřejnosti a to, že budeme hájit jejich zájmy. Jsme čistě liberecké uskupení, nestojí za námi žádní populární politici z Prahy, se kterými bychom se fotili na plakáty. Pro nás všechny je Liberec srdeční záležitost, a že se za zájmy všech dokážeme postavit, jsme už dokázali. Na naší kandidátce jsou zkušení lidé. Představte si, že byste do čela své vlastní firmy vybrali na místo ředitele člověka, který nikdy nic nevedl a neřídil. Nevím, proč bychom někoho takového měli volit do vedení stotisícového města? My se v problémech Liberce dobře orientujeme a navíc nás neřídí žádná centrála, která by rozhodovala, což je důležité. Rozhodujeme se sami a sami si také platíme svou kampaň.
Ing. Mgr. Petr Černý
PR text
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.