Už 150 let je v Liberci Česká beseda. Sdružení začalo hájit zájmy Čechů v tehdy německé Liberci, kdy mezi dvaceti tisíci obyvatel bylo jen něco málo přes tisíc Čechů. Od roku 1863 se v Liberci hodně změnilo, činnost České besedy ale nepolevuje. Sdružení navíc k jubileu vydalo knížku, která mapuje celých 150 let.
„V době vzniku České besedy v roce 1863 měl Liberec kolem 20 tisíc obyvatel, z toho bylo zhruba 7 procent Čechů. Národnost se tehdy při sčítání obyvatel ještě neuváděla,“ potvrdil předseda sdružení Lubor Franců a doplnil: „Po druhé světové válce, když byli Němci odsunuti z Liberce, došlo nejen k národnostní výměně obyvatel, ale i ke generační. Liberec se stal městem mladých lidí, protože sem přicházeli a usazovali se zde jenom mladí.“
Po Němcích zůstalo v Liberci tolik volných bytů, že se následujících patnáct let po válce nemusel v Liberci žádný nový byt stavět.
Pozice sdružení se během 150 let výrazně změnila. Zatímco několik desetiletí po založení byla Česká beseda střediskem kulturního a společenského života české menšiny v Liberci, dnes vychovává k vlastenectví potomky místních obyvatel, kteří se do Liberce přestěhovali po odchodu Němců. Beseda má v současnosti zhruba 500 členů.
Česká beseda v Liberci si během své dlouhé historie prožila od utlačování až po úplný zákaz v roce 1939, kdy její budovu získal Hitlerjugend.
Každý Liberečák si teď může historii sdružení připomenout v knížce vydané k jubileu. Nese název 150 let České besedy a napsala ji Hana Chocholoušková. Objevíte ji nejen v knihkupectvích, ale i v informačním centru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.