Liberecký magistrát od vzniku koalice na jaře 2011 ušetřil na zakázkách díky otevřeným veřejným soutěžím bezmála 170 milionů korun. Proti původním odhadům to představuje zlevnění zakázek v průměru o čtvrtinu. Nejlepší byl zatím rok 2012, kdy se podařilo ušetřit kolem sto milionů korun.
"Nečekali jsme, že veřejné soutěže povedou až k tak velkým úsporám," uvedla primátorka Martina Rosenbergová. Nejvýraznější úspory město dosáhlo zřejmě v projektu Centra aktivního odpočinku v Lidových sadech. Výstavba nového vchodu a pavilonu pro zoo měla podle projektu stát 103 milionů korun, soutěží se podařilo cenu snížit o 35 procent na 67,8 milionu korun. Více než třetinové úspory dosáhlo město i u poslední etapy revitalizace sídliště Rochlice, která je v plánu letos v lokalitě Žitná. Cena z očekávaných 45,5 milionu korun klesla pod 33 milionů.
Liberec přijal směrnici o zadávání veřejných zakázek po vzoru Semil a Hrádku nad Nisou na jaře 2011. Zveřejňuje všechny zakázky nad 80.000 korun. Podle primátorčina náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům) byl Liberec také prvním statutárním městem, který začal své zakázky uveřejňovat na veřejném portálu. "Je vidět, že to nese své ovoce," konstatoval. Liberec také výrazně šetří díky centralizovaným nákupům služeb. Na burze například nakupuje pro sebe o své organizace elektřinu, plyn, soutěží vybíral i poskytovatele mobilních telekomunikačních služeb.
Důsledné zveřejňování zakázek je jedním z kroků vedení města k větší transparentnosti magistrátu a jeho hospodaření. Na svém webových stránkách má Liberec i rozklikávací rozpočet či protikorupční portál. Koalici v Liberci tvoří ČSSD, Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a zastupitelé zvolení za Věci veřejné.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.