Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Liberec ocenil muže, který při okupaci přenechal místo v sanitce

Liberec dnes uctil oběti srpnové okupace 1968. Medaili města obdržel při vzpomínkové akci sedmdesátiletý Petr Šída. Ač byl před 46 lety sám těžce zraněn, přenechal místo v sanitce neznámému raněnému mladíkovi, pětadvacetiletému Jindřichu Kulišovi.


"Bojoval o život, já byl zraněný od pasu dolů. Držel se za plíce, měl je prostřelené. Tak jsem doufal, že mu to pomůže. Bohužel. V nemocnici mě položili vedle někoho, kdo byl přetažený dekou. Když jsem ji odhrnul, tak jsem viděl, že nepřežil," uvedl Šída. Dnes mu i přesto za jeho čin veřejně poděkovala Nina Vaňková, vdova po Kulišovi. "Pro mě jsi hrdina," řekla.

Při invazi vojsk Varšavské smlouvy zemřelo v Liberci před 46 lety devět lidí a dalších 45 bylo zraněno. Liberec byl prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty. Tanky a další vojenská technika v plné bojové pohotovosti totiž mířily do Prahy z Polska. "Nečekal jsem to. Měl jsme vztek a byl jsem rozčarován," řekl Šída.

Spolu s dalšími vzal dlažební kostky od Šaldova divadla a házel je na projíždějící kolonu. Když zastavila na rohu náměstí u radnice, byl asi metr a půl od obrněného transportéru. Z něj pak do davu pálil voják samopalem. Šídu několikrát zasáhl do nohou. "Když střelba utichla, přiběhli dva lidé, za ramena mě táhli pryč a schovali za trubky lešení u radničního sklípku. Tam jsem dostal další zásah," vylíčil. Celkem měl v sobě sedm střel. "V nemocnici jsem byl nejdéle ze všech zraněných, rok a tři čtvrtě. Pustili mě jen proto, že jsem podváděl a sklepával teplotu na teploměru," zavzpomínal. Následky zranění má dosud. "Když mi před čtyřmi lety dělali v Mladé Boleslavi nová kolena, primářka říkala, že neviděla chodit nikoho jiného s tak rozbitýma nohama," dodal.

ROZHOVOR: Petr Šída přežil sedm sovětských kulek. Život zasvětil dýmkám

Dodnes mu zranění připomínají také kalhoty a boty, které měl 21. srpna 1968 na sobě. Velké zklamání zažil i v roce 1969, kdy si lidé poprvé připomínali oběti okupace. Kytky dávali i na místo, kde okupanti na Šídu a další stříleli. "Přibelhal jsem se tehdy z nemocnice. Policie to obklíčila a lidi vytlačila. Pak přijel traktor a vidlemi naházeli kytky na valník. Jeden civilista si poté sundal kalhoty a na místě, kde umírali lidé, udělal velkou potřebu," uvedl Šída. Podle něj někteří lidé stále nevěří, že se před 46 lety v Liberci střílelo. Jedna žena ho například zastavila letos na jaře v centru města a nadávala mu do lhářů a "říkala: byla jsem tehdy na náměstí a nepadl ani jeden výstřel".

Atmosféru srpna 1968, kdy tanky okupantů udusily veškeré naděje na postupnou demokratizaci socialistického režimu, dnes na náměstí evokovaly i písničky Karla Kryla nebo několik historických vojenských vozidel. "Všechny vystavené vozy sovětské výroby byly v srpnu 1968 součástí vpádu okupačních vojsk do tehdejšího Československa, několik z nich se zúčastnilo i operace v Liberci," uvedla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

21. 8. 1968 se snažila vojska Varšavské smlouvy zabránit vlivu médií. Vojáci obsadili všechny možné budovy, třeba i zázemí Československé televize. Útočilo na nás pět států. V prvním sledu vtrhlo do země zhruba sto tisíc vojáků s 2300 tanky a 700 letadly. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 tisíc vojáků a 6000 tanků. Pobyt sovětských vojsk byl legalizován v říjnu 1968 Národním shromážděním smlouvou o jejich dočasném pobytu. Ten se nakonec vyšplhal na 23 let. V zemi poté začalo normalizační období, které ukončil až listopad 1989.

Napsala ČTK a Kateřina Skalická

Štítky Liberec, vojenská okupace, Jindřich Kuliš, nemocnice, Varšavská smlouva, Karel Kryl, Sametová revoluce, Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, Československá televize, Divadlo F. X. Šaldy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberec ocenil muže, který při okupaci přenechal místo v sanitce  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.