Liberec nakonec musí státu za pochybení v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009 zaplatit jen 3,158 milionu korun. Původně radnici hrozilo, že za chyby při výstavbě bytů pro šampionát bude muset státu vrátit dotaci a navíc zaplatit i stejně vysoké penále, dohromady 400 milionů korun.
Generální finanční ředitelství tak prakticky zcela vyhovělo odvolání statutárního města a většinu sankce mu prominulo, informovala primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
Podle finančního úřadu město při výstavbě 254 bytů v Zeleném Údolí nepostupovalo v souladu s pravidly pro poskytování dotací. Jednu z výhrad mělo finanční ředitelství třeba k délce kanalizace, která byla o 200 metrů kratší než stanovila projektová dokumentace. Město postavilo žádost o prominutí sankce na faktu, že zjištěná pochybení nezasahují do smyslu a účelu dotace. Generální ředitelství námitky akceptovalo a město tak teď musí za chyby vrátit z dotace 2,738 milionů korun a navíc zaplatit penále necelých 420.000 korun.
"V našem odvolání jsme se opírali o závěr kontroly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který žádné pochybení při zadání veřejné zakázky neshledal. Navíc byl účel projektu beze zbytku naplněn. V době mistrovství světa sloužily byty k ubytování účastníků a nyní slouží svému účelu jako domy s pečovatelskou službou,“ uvedla Rosenbergová.
Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů. Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy, které firmy vymáhají u soudu. Liberci navíc v souvislosti s přípravou šampionátu hrozí i další sankce. Za nezákonné dělení zakázek dostalo město od antimonopolního úřadu pokuty v souhrnu za šest milionů korun.
Liberec se ale obrátil na soud, ten rozhodnutí zrušil a vrátil úřadu k došetření. V případě zrušení pětimilionové pokuty za 27 tendrů v hodnotě 700 milionů korun podal ale ÚOHS kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Věc ještě není uzavřena.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.