Chovat se rozumně, zodpovědně, ekonomicky i ekologicky. To je životním heslem Jiřího Mariana, který realizoval hloubkou i rozsahem unikátní projekt v Hotelu - vinařství Galant v Mikulově na jižní Moravě. A díky tomu letos v říjnu vyhrál takzvaného ekologického Oskara od E.ONu.
Jiří Marian dokázal, že i tak rozlehlý objekt s podlahovou plochou užívaných prostor větší než 12 000 m2 může minimalizovat své provozní náklady, a to chytrým propojením technologií hotelu a vinařství. Dochází tím k využití odpadní energie z jednoho provozu, která je energetickým zdrojem pro jiný provoz. Tím se minimalizují nároky na primární energetické zdroje.
Oceněn za to byl cenou nejvyšší - stal se celkovým vítězem letošního pátého ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013. Vítězství mu také zajistilo účast na světovém finále soutěže, kde se utká s vítězi národních kol ze 161 zemí.
Co vás vlastně vedlo k tomu, že jste se vydal na cestu ekologických úspor? Byla to snaha uspořit peníze za energii nebo osobní vztah k ekologii obecně?
„Obojí. Jelikož jsem podnikatel a provozuji hotel a vinařství, je nutné vždy myslet na minimalizaci nákladů. Mimo to je mým osobním krédem ekologie a zodpovědnost, takže to vlastně je můj koníček. Hotel a vinařství je velmi rozsáhlé, což znamená, že každá úspora nebo naopak spotřeba se projeví ve velkém. Cílem byla minimalizace nákladů a čistější energie. Naší filosofií je vynaložit takové úsilí, aby opravdu nic nepřišlo nazmar.“
Jaký byl původní cíl? Povedlo se uskutečnit vše dle plánovaného podnikatelského záměru?
„Ano, podařilo a jsem na dosažené výsledky hrdý. Hlavní záměr byl minimalizovat spotřebu energie a opakovaně užít každou surovinu, která se zatím běžně považuje za odpad. Byla to týmová práce několika soukromých malých firem a nadšenců. Rozhodující a příkladná spolupráce se rozvinula až při vlastní realizaci, kdy jsme neustále rozšiřovali nápady a ty záměry, které se zdály smysluplné všem, jsme bezprostředně realizovali. Z tohoto pohledu jsem dosáhl a získal víc, než jsem si na začátku přál. V té komplexnosti a šíři se nám zřejmě opravdu podařil unikát, který zatím v České republice nemá obdoby. Dělali jsme všechno citem a bez profesionálních projektantů. Nyní můžeme nabídnout, dle mého názoru, skvělé téma pro diplomovou práci nějakého studenta, který se zajímá o ekologicky úsporné projekty. Mě samotného bude zjištění v rámci analyzovaných dat velice zajímat.“
V čem spočívá hlavní princip, na kterém jste svůj projekt na úsporu energie postavil?
„Jádrem je využití veškeré energie a surovin, se kterými přijdeme do styku v obou provozech. V mnoha případech jde o opakované využití. Například odpadní voda ze sprch, která je vnímána rovnou jako klasický odpad. My této vodě nejprve vezmeme energii, pak ji za několik Kč/m3 vyčistíme a použijeme ještě jednou na spláchnutí záchodů. Energie, která vzniká při kvašení vína, se běžně pro výrobu teplé vody a topení nevyužívá. Také se považuje za odpad. Znovu využívám také odpadní energii ze vzduchu - všude, kde se dá. Když máme 500 lidí v kongresovém sále, to si spokojeností vrním. Každý mi přivezl 70 Wattů za každou hodinu svého pobytu. Ty mu musíme sebrat a ohřát mu za to například teplou vodu na sprchování, a tak dále.“
Jak pocítí přínos inovativní metody úspory energie návštěvníci vašeho hotelu?
„Možná ne úplně všichni a vždycky v pozitivním smyslu. Například ti, kteří jsou i doma zvyklí regulovat teplotu v pokoji otevřením okna, budou u nás zklamáni. Jakmile otevřou okno, automaticky se jim zavře topení v pokoji. Takže když odejdou na celý den, večer se mohou jen divit. Je to trochu i výchova k základní pokoře a odpovědnosti. Ta podle mého názoru patří i do luxusního hotelu. Ale zato si může užít například teplou uhličitou koupel jako ve Františkových lázních. Jen my nemáme CO2 z třetihor, ale z našeho vinařství, kdy je CO2 odpadním produktem kvasinek při výrobě vína. Jak vidíte, nebereme kvasinkám jen teplo, ale i ten CO2. A při konzumaci vína spotřebuje a využije náš host vlastně nakonec i tu energii, která je v alkoholu a ve víně. A to je v našem sklípku prakticky vždycky vnímáno pozitivně. Celý objekt je samozřejmě zateplen patnácticentimetrovou vrstvou polystyrénu a izolační vaty, které mají zabránit zbytečným únikům tepla. Dešťová voda se používá v automatickém zavlažovacím systému či k chovu ryb v zásobní nádrži. Myslím, že opravdu nic nepřijde nazmar. Z odpadu v kuchyni si krmíme pašíky, takže když má host štěstí, může si pochutnat i na domácí zabijačce.“
Co byste vzkázal lidem, kteří mají k ekologii také pozitivní vztah a nosí v hlavě podobnou myšlenku, jak ušetřit energii, stejně tak jako vy?
„V první řadě bych doporučil nevzdávat se a jít si za svým cílem. Jde o běh na dlouhou trať, která s sebou nese jistá úskalí. O to více těší byť sebemenší úspěch, natož pak vítězství v takové, odbornou i laickou veřejností uznávané, soutěži jako je E.ON Energy Globe Award ČR. Vážím si tohoto ocenění a věřím, že inspiruji mnoho dalších.“
Společnost E.ON se snaží organizací ekologických oskarů v Česku zvýšit povědomí o nutnosti energetických úspor a motivovat instituce i jednotlivce k tomu, aby přispěli svým dílem k řešení této celosvětové výzvy.
Do šestého ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR je možné hlásit zdarma jakékoliv ekologické či energeticky úsporné projekty, stavby i nápady již nyní.
Více informací naleznete na www.energyglobe.cz.
PR text
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.