Na všechny popravené, vězněné a nespravedlivě stíhané, jejichž jediným proviněním bylo to, že se vzpouzeli komunistické ideologii, zavzpomínalo v pátek 27. června spolu s dalšími lidmi vedení města Liberce.
Vzpomínkové shromáždění u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici připravila za podpory města Konfederace politických vězňů Liberec.
Dnem památky obětí komunistického režimu se nestal 27. červen náhodou. V tento den byla v roce 1950 ve vykonstruovaném politickém procesu na dvoře pankrácké věznice za údajnou velezradu a spiknutí popravena oběšením Dr. Milada Horáková, jedna z nejznámějších obětí této justiční vraždy. Vzpomínkové akce se na řadě míst republiky konají proto právě v tento den.
Kytici k památníku v Jablonecké ulici položila na výraz uctění obětí politických procesů v pátek 27. června primátorka města Martina Rosenbergová s náměstkem Kamilem Janem Svobodou. Památku obětí si připomněli také zástupci Krajského vojenského velitelství Liberec, Krajského ředitelství Policie ČR, Sdružení válečných veteránů, 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, Židovské obce Liberec, České obce legionářské, Junáka – svazu skautů a skautek České republiky, Svazu letců a dalších organizací.
„Poprava Milady Horákové komunisty ve vykonstruovaném politickém procesu nebyla jen popravou české političky. Zločin je o to větší, že šlo současně o ženu a matku. A to je strašné,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová.
K přítomným během pietního setkání promluvil Jan Goll, pedagog Gymnázia F. X. Šaldy, vedoucí projektu Neviditelné oběti komunismu. „Úkolem pedagoga je mladou generaci vzdělávat i vychovávat. Právě proto existuje už 11 let náš projekt Neviditelné oběti komunismu. Hledáme ve světě emigranty, které režim po roce 1948 přiměl opustit republiku, a za hranicemi museli začít nový život. Mapujeme jejich osudy,“ vysvětlil Jan Goll. „Čest všem, kteří bojovali a bojují za lidská práva. Hanba těm, kteří je pošlapávají,“ vyzýval učitel ve svém projevu.
Několik lidových písní, například Ó, řebíčku zahradnický nebo Pásla ovečky, zazpívaly Lenka Šťastná a Sabina Cybachová z liberecké ZUŠ pod vedením Ireny Kurfiřtové. V závěru pietního shromáždění zazněla v jejich podání česká hymna.
Před 64 lety byli popraveni celkem čtyři obžalovaní z takzvaného „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové”. Dalších devět bylo odsouzeno na desítky let vězení. V následných navazujících procesech bylo obžalováno celkem 639 osob. Soudní procesy byly pečlivě zinscenované, výpovědi obžalovaných vynucené a jejich tresty určené předem.
Napsala Zuzana Minstrová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.