Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, která je často nazývána také jako udělování ekologických Oskarů, se koná v České republice již popáté. Do kategorií Obec, Kutil, Firma a Mládež se mohl přihlásit opravdu každý a zdarma. Nejsympatičtější projekt zvolí svými hlasy veřejnost.
Hlavním posláním soutěže E.ON Energy Globe Award ČR je národní i mezinárodní zviditelnění úspěšných ekologicky zaměřených projektů a zároveň podpora vědomí všech lidí na naší planetě, že mohou a musejí něco udělat pro kvalitní životní prostředí.
Nominované projekty přitom usilují vedle prvenství ve své kategorii také o celkové vítězství v soutěži. Absolutní vítěz, který bude určen v rámci slavnostního vyhlášení diváky v sále, získá odměnu 300 tisíc korun a právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále Energy Globe Award.
O velkém zájmu o českou část prestižní soutěže svědčí i počet přihlášených projektů, kterých letos bylo 217. Mezinárodní porota složená z řad odborníků na problematiku hospodárného využívání energií vybírala tři finalisty v každé kategorii.
Mezi vítězi se tak objevily nejen úsporné projekty velkých společností, ale i zajímavé a inovativní projekty drobných kutilů a mládeže.
Jádrem projektu je bioplynová stanice přeměňující většinu místních odpadních surovin na bioplyn, který je přeměněn na elektrickou energii a teplo, přičemž popel z kotelny se využívá jako kvalitní hnojivo. Obec je energeticky soběstačná, zkvalitnilo se ovzduší a projekt dává práci několika obyvatelům Kněžic.
Tříletý projekt díky unikátnímu systému vytápění s využitím obnovitelných zdrojů a plynových tepelných čerpadel pomohl výrazně ušetřit náklady na elektřinu se snížením dopadu na životní prostředí.
V rámci projektu došlo ke zrekonstruování hradu, vybudování moderní městské knihovny ve skleněném skeletu s vytvořením vlastního mikroklima. Knihovna je díky použitým technologiím energeticky velmi úsporná a sám projekt získal řadu ocenění za moderní architektonické řešení.
Projekt se zaměřil na kvalitní a pohodlné bydlení s minimální spotřebou energie, kterou si zajišťuje sám a je výstavbou i provozem šetrný k životnímu prostředí. Objekt je vytápěn teplovzdušně a dokáže vyrobit ročně o polovinu více energie, než sám spotřebuje.
Projekt řeší využívání solárních panelů v pozici slunečníků schopných napájet získanou energií domácí elektrospotřebiče. Jedná se o tradiční rozevíratelnou konstrukci slunečníku, kde potah tvoří fotovoltaická fólie zespodu zpevněná textilií. Nápad může najít široké uplatnění nejen u nás, ale zejména v zemích s větší a delší sluneční intenzitou.
Architektonicky zajímavý nízkoenergetický dvojdomek zajímavě zasazený pro přírody je současně důmyslným řešením nízkých nákladů na energii díky masivnímu zateplení. Zajímavé řešení získalo i cenu v architektonické soutěži.
Projekt je ojedinělým vyváženým propojením výroby energie v bioplynové stanici z biomasy a její spotřeby v jedné lokalitě spolu s navazujícími uzavřenými materiálovými toky. Řešení umožnilo vytvořit nová pracovní místa, soběstačnost ve výrobě elektřiny a tepla a odvod přebytku elektřiny do VN sítě.
Projekt je zaměřen na minimalizaci provozních nákladů chytrým využitím přebytku tepla, odpadní vody i skleníkových plynů vznikajících při provozu a výrobě. Skleníkové plyny jsou využívány ve wellness programu i výrobě vína.
Firma v rámci projektu pořídila a využívá 59 autobusů s CNG pohonem a zajišťuje s nimi více než tři čtvrtiny dopravního výkonu v Libereckém kraji. Jde nejen o významnou úsporu provozních nákladů, ale zejména obrovské snížení emisí škodlivých částic a tím zlepšení kvality ovzduší.
Jedná se o spojení tří projektů - tzv. Technologické školky rozvíjející v dětech předškolního a školního věku povědomí o technice a energetice formou hry a řešení úkolů, Technické výchovy v praxi zaměřené na 15 až 16leté zájemce a Virtuální univerzity, sdružující několik desítek studentů se zájmem o techniku a energetiku. Projekt se setkal s velkým ohlasem a jeho výsledky v posilování znalostí jeho účastníků jsou překvapující.
Projekt v praxi prokázal prospěšnost pravidelného větrání učebních místností a díky pravidelným měřením umožnil najít optimální způsob výměny vzduchu pro maximální soustředění studentů. Zařízení pro monitoring škola zakoupila z financí za předchozí ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award.
Projekt je určen široké veřejnosti s cílem ukázat, jak lze výrazně ušetřit rodinný rozpočet snížením finančních nákladů na běžný provoz domácnosti. Jedná se o hru na bázi vzdělávací aplikace, kterou lze stáhnout na internetu a jejím základem je hospodaření smyšleném čtyřčlenné rodiny na základě využití zajímavých informací o nejrůznějších cestách k úsporám energií a šetrnosti k životnímu prostředí.
Ovlivněte i vy svým hlasem, kdo získá cenu projekt Sympatie a od generálního partnera BMW Group Česká republika dostane na 3 roky půjčený elektromobil BMW i3 spolu s dobíjecí stanicí BMW Wallbox.
Zvolte jeden z 12 projektů - pro vás ten nejatraktivnější a dejte mu svůj hlas pomocí SMS nebo internetového hlasování (z každého čísla a jedné IP adresy lze hlasovat 5x).
Hlasovat můžete do pondělí 30. září 2013 (do 24 hodin).
Pomozte nám vybrat vítěze a vyhrajte elektrokolo, pračku Gorenje powered by E.ON či jiné hodnotné ceny.
V sobotu 19. října 2013 od 21.45 hodin můžete sledovat slavnostní vyhlášení na programu ČT1.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.