Liberecký kraj pokračuje ve výstavbě Center odborného vzdělávání (COV). Po Frýdlantu, České Lípě, Liberci a Vysokém nad Jizerou se nových prostorů dočkali i žáci na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově. Celkové výdaje na výstavbu a vybavení COV technické jsou včetně evropských a státních dotací 55.610.352 korun. Liberecký kraj dá na všech osm projektů COV ze svého rozpočtu částku 111.570.211 korun.
„Projekt COV je úspěšný, a proto chceme do budoucna vybrat i další školy zaměřené na technické vzdělávání, které si zaslouží moderní vybavení. Rádi bychom projekty připravili do nového plánovacího období evropských dotací po roce 2021,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Žáci v Turnově se budou vzdělávat v rekonstruované, a pro účely výuky rozšířené, budově bývalé kotelny na lehké topné oleje. Zrekonstruovaný objekt obsahuje zázemí pro studijní čtyřletý obor Strojírenství, který je zakončený maturitní zkouškou, a dále pro tříleté obory Nástrojař, Obráběč kovů a Strojní mechanik. „Jako u předchozích COV i zde bylo součástí celého projektu pořízení moderního vybavení a výstavba nových dílen. Vysoký standard prostorů a pomůcek umožní žákům dosahovat těch nejlepších studijních výsledků,“ dodal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
„Jsem ráda, že projekt COV v Turnově podpoří opět i příspěvek z Evropské unie a státního rozpočtu. V současné době žádáme prostřednictvím druhé žádosti o platbu ve výši zhruba 39 milionů korun. V celkovém součtu by tak společně s první žádostí byl příspěvek z evropských zdrojů a státního rozpočtu celkem 46.104.533,78 korun,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
„Na tomto COV došlo jako na jediném k překročení termínu ukončení stavebních prací, a to celkem o 21 dnů. Také při odstraňování vad a nedodělků nebylo vše bez problémů. Naštěstí se nakonec vše podařilo a žáci tak mohou na zcela nových strojích a v moderních učebnách prokázat svoje dovednosti a naučit se mnoho užitečných věcí do praxe,“ řekl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.
Kraj letos dokončil již šest z plánovaných osmi COV. V lednu slavnostně otevřel COV ve Frýdlantu, v březnu na liberecké průmyslovce, na začátku dubna na obou českolipských školách a minulý týden ve Vysokém nad Jizerou. COV uměleckoprůmyslové na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově plánuje kraj otevřít letos v létě. Projekt COV řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zpozdí kvůli částečné havárii. V současné době již probíhají sanační práce a záhy na ně naváže samotná výstavba objektu. Žáci se nových prostorů dočkají pravděpodobně příští rok v září.
„Z krajského rozpočtu jsme na turnovské COV dali 9.505.819 korun, což tvoří zhruba 17 procent celkových výdajů na tento projekt. Příspěvek kraje na všechna COV je necelá pětina z celkového objemu bezmála 594 milionů,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.