neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Ke stávce se ve středu nakonec v Libereckém kraji přidá 32 škol z necelých pěti set

V Libereckém kraji se ke středeční stávce školských odborů vyhlášené kvůli platům připojí nějakou formou 32 škol z bezmála 500 mateřských, základních a středních, které v regionu jsou. Zcela uzavřených by mělo být 11 škol a šest výrazně upravuje režim dne, řekla Helena Svobodová za krajský školský odborový svaz pro Liberecký kraj.

V Liberci budou z městských základních škol zcela uzavřené dvě, ZŠ Ještědská a ZŠ Orlí. „Stávkujeme především za kvalitnější školství pro vaše děti a důvodem stávky je neplnění slibů politiky," zdůvodňují učitelé ze ZŠ Ještědská s 670 žáky, proč se rozhodli tímto způsobem ke stávce připojit.

Nestávkují, ale podporují

Učit se nebudou v Liberci ani žáci v ZŠ Aloisina Výšina, ZŠ U soudu a ZŠ Kaplického, v těchto školách ale budou v provozu alespoň družiny. Na základní škole Na Výběžku začne výuka od třetí vyučování hodiny. Stávku podporují i další školy v krajském městě, omezení výuky ale nechystají. „Zaměstnanci naší školy podporují požadavky školských odborů týkající se financování. Po vzájemné dohodě však k uzavření školy nepřistoupíme, neboť nechceme zákonné zástupce našich žáků stavět do situace, kdo se v tento den postará o jejich děti," uvedla například na svém webu liberecká ZŠ Husova.

V sousedním Jablonci kvůli stávce zůstane ve středu zavřená ZŠ Liberecká s 660 žáky a mateřská škola Lovecká. V ZŠ Pivovarské bude uzavřený II. stupeň, na I. stupni bude výuka, dodala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. V České Lípě bude uzavřená ZŠ Sever. „Do stávky plně vstoupí také základní škola v Pátově ulici, nicméně po celý den bude ve škole fungovat školní družina pro ty děti, které nemohou rodiče nechat doma," uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. V Semilech podle starostky Leny Mlejnkové nebude žádná mateřská ani základní škola zavřená.

Středních škol stávkuje pět

Mluvčí kraje Filip Trdla uvedl, že ze středních škol zřizovaných krajem kvůli stávce se nebude učit ve dvou turnovský školách, uměleckoprůmyslové a na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole. Zavřená bude i uměleckoprůmyslová škola v Jablonci nad Nisou. Na dalších dvou středních školách bude výuka kvůli stávkujícím učitelům upravena, případně částečně omezena. Jde o gymnázia v České Lípě a Frýdlantu.

Některé školy zůstanou v provozu, i když bude část pedagogů stávkovat. To se týká například základní školy v Libštátě na Semilsku. „Škola i jídelna budou plně v provozu, ke stávce se připojí jen část zaměstnanců," řekla ředitelka školy Jana Marková.

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky školy, stávka, odbory, mzdy, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.