pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Harcovská základka je po částečné rekonstrukci. Obnovou prošla stará budova

Základní škola Na Výběžku v libereckém Harcově prošla rekonstrukcí. Tedy alespoň její stará budova, která má novou fasádu.

Došlo k celkové opravě neoklasicistní fasády se zdobnými prvky, jako jsou bosáže, balustrády, ozdobné konzoly, antické hlavice pilastrů a část říms obloukových a trojúhelníkových suprafenester. „Téměř celá fasáda budovy byla otlučena na cihly, nahozena novou vápenocementovou omítkou, vyštukována a opatřena finálním silikonovým nátěrem. Barevné řešení vycházelo z původní koncepce,“ uvedl Jan Král z tiskové kanceláře radnice.

Na celé budově byly vyměněny veškeré klempířské prvky, jako jsou venkovní parapety a oplechování říms. Částečně byla opravena i střešní krytina včetně nátěru stávajícího oplechování jako jsou závětrné lišty, okapní žlaby a plechy nad nadokapním žlabem.

„Nově byl zřízen sokl z cementovláknitých desek ze strany od hřiště a z žulových desek ze strany vstupu do budovy. Tento sokl byl zřízen z důvodu provětrávání spodní část stavby. Dále proběhlo broušení a nátěry všech dřevěných oken a vnitřních parapetů a původních vchodových dveří,“ dodal Král.

Součástí rekonstrukce bylo i odvedení srážkové vody od objektu. Proto byly upraveny okolní zpevněné plochy na úrovni terénu (zámková dlažba). A v neposlední řadě bylo nově zhotoveno elektrické vyhřívání okapních žlabů a svodů střechy, řízené v závislosti na teplotě vzduchu a vlhkosti.

ZŠ Na Výběžku

ZŠ Na Výběžku se skládá ze dvou stavebních celků vzájemně propojených. Staré budovy z roku 1882 a nové přístavby, která byla dokončena roku 1997. Původní budova je dvoupodlažní s podkrovím, krytá sedlovou střechou o mírném sklonu. Z obdélníkového půdorysu vystupuje na západní straně do ulice Na Výběžku hmota schodiště s bývalým hlavním vstupem. Kolem roku 1996 bylo přikročeno k přestavbě stávající staré budovy, a tím byl dán podnět i k přístavbě budovy nové, do které mimo jiné přišla umístit jídelna s kuchyní.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky zš na výběžku, liberec, harcov, oprava, škola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.