úterý 20. října 2020 Vendelín

Liberecká univerzita zastavila kvůli koronaviru výměnu s Čínou

Technická univerzita v Liberci zastavila pro nadcházející semestr v obavě z šíření koronaviru výměnu s Čínou a rizikovými oblastmi Asie. Rektor Miroslav Brzezina se dohodl s děkany fakult, že studenti ani zaměstnanci fakult nebudou do rizikových oblastí vyjíždět, ani odtud škola žádné nepřijme. Aktuálně v Číně škola nemá žádného studenta ani zaměstnance, řekl mluvčí Radek Pirkl.

Koronavirem se už nakazilo přes 20 600 lidí, převážně v Číně, kde zemřelo 426 lidí, jedna oběť zemřela na Filipínách.

Liberecká univerzita s Číňany dlouhodobě spolupracuje, zejména její textilní fakulta. V Liberci nyní studuje také šest mladých Číňanů. Z nákazy ale škola v jejich případě obavy nemá. „Studovali v Liberci už v předchozím semestru, někteří z nich jsou tu už několik let. Všichni studují doktorské studium na fakultě textilní. V inkriminované době šíření koronaviru zůstali zde v republice, neletěli domů ani v době českých Vánoc, ani na nedávné oslavy čínského nového roku," řekl Pirkl.

Technická univerzita má podle Pirkla smlouvy o spolupráci se třemi čínskými školami a pěti tchaj-wanskými vysokými školami. Velký zájem má Čína zejména o textilní fakultu a její výzkum a vývoj. V současné době spolupracují vědci z obou zemí na dvou projektech. „Výzkumné činnosti ale probíhají 'na dálku' prostřednictvím e-mailu. Výjezdy a příjezdy fakulta u obou projektů pozastavila," řekl mluvčí univerzity.

Liberečtí vědci spolupracují s čínskými kolegy na vědecko-výzkumném projektu podporovaném ministerstvem školství prostřednictvím programu Mobility. „Je zaměřený na využití mikro- a nanovlákennných struktur ve filtraci vzduchu," doplnil Pirkl. Ve druhém případě jde o projekt Technologické agentury ČR zaměřený na vývoj v oblasti smarttextilií. „I v tomto projektu pracují zúčastněné týmy spíše na dálku a mobility našich vědců odsud do Číny i z Číny sem byly pozastaveny," dodal.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky Čína, školy, zdraví, koronavirus, tul

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.