úterý 18. května 2021 Nataša

Nový elektromobil Fido vzniká v Liberci. Cílí na mladé řidiče a rozvážkové firmy

Liberecká univerzita se podílí na vývoji malého městského elektromobilu s pracovním názvem Fido. Jeho koncept cílí na mladé řidiče od 15 let či rozvážkové firmy. Ze spolupráce s českou firmou Combatra má do září vzniknout prototyp. Pak chce společnost začít usilovat o získání homologizace.

Odborníci z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) pro elektromobil navrhli a vyvíjí kompletní elektrickou výzbroj. Pro snazší práci s kabelovými svazky „ladí“ tým FM veškerou elektroniku na speciálně vyrobené testovací lavici. „Elektroniku připravujeme k napojení na centrální řídicí jednotku. Vše se testuje, aby motorky stěračů, blinkry nebo zámky fungovaly, jak mají,“ popsal Petr Bílek z FM.

Student vyvíjí displej vozu

Student fakulty Jan Peča vyvíjí v rámci své bakalářské práce přístrojový panel vozidla. „Programuje grafiku displeje. A vytvářel software do řídicí jednotky, která bude s displejem komunikovat. Když to zjednoduším, ladí to, aby se rozblikaly žárovky, když řidič zmáčkne blinkry a aby se na displeji, respektive přístrojovém panelu objevily i kontrolky. Zároveň chceme, aby řešení odpovídalo moderním trendům,“ doplnil Petr Bílek.

Univerzita pro Fido také navrhla a testovala elektrický pohon, baterii a její dobíjení. Vozidlo nakonec získalo osmačtyřicetivoltovou baterii, která pohání dva na sobě nezávislé motory v zadní nápravě. Každý motor má trvalý výkon 6 kW. „U motorů se dá nezávisle regulovat točivý moment. Motory v kolech jsou výhodné právě pro malosériovou výrobu jednoduchých vozidel - relativně snadno se na vozidlo osadí a není potřeba převodovka s poloosami. K bezpřevodovým motorům v kolech bylo potřeba také vytipovat a vyladit měniče (mění napětí baterie na střídavé napětí). Dojezd by měl být až dvě stě kilometrů, což pro kategorii L6e, považuji za dostatečné,“ přiblížil dílčí výsledky vývoje Pavel Jandura, vedoucí týmu z FM.

Karoserie vozidla sestává z hliníkového rámu, jenž je zároveň podvozkem, a z plastového krytu. Ten je upevněn na konstrukci svařené z hliníkových profilů. V otvorech konstrukce jsou umístěny dveře i okna.

Městský dvoumístný elektromobil, spadající do kategorie řidičského oprávnění malého motocyklu AM, bude mít rychlost do 45 km/hod. Usednout za volant Fida budou moci řidiči od 15 let. Vhodný má být i pro seniory, invalidy, rozvážkové firmy nebo pro rozvíjející se systém sdílení aut.

Na jaře prošel zkonstruovaný funkční vzorek prvními testovacími jízdami na uzavřeném okruhu. „Z hlediska pohonu dopadly jízdy velmi dobře, všichni byli nadšení. Dynamické vlastnosti jsou velmi hezké, těch pětačtyřicet je tam hned,“ řekl člen vývojového týmu Lukáš Krčmář z FM.

Vozidlo zaparkuje kolmo k chodníku

Vyvíjené vozidlo je konceptem podobné Renaultu Twizzy. Fido má ale nabízet více místa pro druhého člena posádky. Díky tomu, že sedačka českého vozu bude umístěná diagonálně za řidičem. Verze určená pro potřeby firem nabídne jen místo pro řidiče a zbytek bude tvořit úložný prostor o objemu 700 litrů. Vozidlo bude svými rozměry velmi úsporné. Konstruktéři dosáhli délky (2 450 mm) a šířky (1380 mm). Fido by tak mohlo parkovat kolmo k chodníku.

Autorem designu je Karel Vránek, absolvent Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Na konstrukci se podílel i čtyřnásobný mistr republiky ve formulových vozech Jaroslav Vorel.

Interiér vozítka je stejně jako karoserie navržen z kompozitu, který je pro vyšší pevnost a lehkost vyplněn pěnou.

„Chceme nabídnout jednoduché, lehké vozidlo, ekologicky vstřícné, s minimálními provozními náklady, snadné k pochopení a opravě. Cena by se mohla pohybovat mezi dvěma a třemi sty tisíci korunami,“ řekl za firmu Combatra Miloslav Kolomazník, absolvent Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (dnes TUL).

Připravované vozidlo by se podle představy firmy Combatra mělo vyrábět v malých sériích. Nanejvýš 500 až 1000 kusů ročně.

Jednání s investorem zpřetrhala pandemie

Společnost už vyjednávala i s potenciálním obchodním partnerem. O koncept Fida představovaného ještě před koronakrizí na různých výstavách měl mimo jiné zájem indický investor. „Teď nám vše zpřetrhal koronavirus. Nicméně projekt skončí v září a do té doby musíme mít hotový prototyp a nástroje, aby se vozidlo mohlo začít vyrábět. Homologace sice není součástí projektu, ale chceme na ní začít pracovat. Věříme, že by se to mohlo podařit během příštího roku,“ doplnil Miloslav Kolomazník.

Na projekt poskytne zhruba třicetimilionovou dotaci Evropská unie prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. Peníze plynou z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto TUL, Combatra

Štítky fido, elektromobil, liberec, tul

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.