čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Děti zdravotníků mohou v Liberci chodit do školy v Barvířské ulici, nemocnice se obává úbytku už tak přetíženého personálu

O děti zdravotníků, záchranářů, policistů nebo hasičů se v Libereckém kraji po uzavření škol od středy postará desítka základních škol. V každé obci s rozšířenou působností bude jedna, o děti jsou navíc připravené se postarat také tři mateřské školy v Jablonci nad Nisou, Jilemnici a Turnově. Zajištěna bude péče o děti do 13 let, školy budou fungovat od pondělí do pátku od 06:00 do 20:00, maximální počet dětí ve skupinkách je 30.

V krajském městě bude na péči o děti rodičů, pracujících ve službách integrovaného záchranného systému a v dalších exponovaných krizových profesích připravena Základní škola a Mateřská škola Barvířská. „Zatím máme přihlášených šest dětí. Uvidíme, kolik jich ve středu přijde," řekl ředitel školy Miloslav Kuželka. Na jaře se v Liberci po dobu devíti týdnů o děti záchranářů starala Základní škola Ještědská. V prvním týdnu přišlo šest dětí, maximálně jich tam v jednom týdnu chodilo 46. „Tehdy ale byly zavřené i mateřské školy, ty zatím fungují," dodal Kuželka.

Personál liberecké nemocnice je přetížený

V Krajské nemocnici Liberec věří, že sestry a zdravotníci nabídky škol využijí. „Snažíme se jim pomoci i jako nemocnice, abychom předešli personálnímu kolapsu. Sháníme někoho, kdo bude vyučovat jejich děti obdobně jako na jaře, kdy to bylo ve spolupráci s pedagogickou fakultou," uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář. O kolik rodičů by mohlo jít, zatím neví, po zkušenostech z jara očekává desítky případů.

Liberecká nemocnice je největším zdravotnickým zařízením v kraji, aktuálně se tam zdravotníci starají o 37 pacientů s covidem, osm na ARO, 15 na infekčním a 14 na plicním oddělení. Zařízení se proto obává, aby uzavření základních škol péči neparalyzovalo. Na jaře zůstalo podle Řičáře doma kvůli ošetřování člena rodiny dohromady 115 lidí, v jeden okamžik to bylo maximálně kolem 50 lidí. „Sondujeme, komunikujeme se vším personálem, abychom věděli, co a jak, ale přesně vědět to budeme až v následujících dnech," řekl mluvčí nemocnice. Už teď je ale podle něj personál přetížený a na intenzivní péči by potřebovali více pracovníků.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, Liberecký kraj, covid, nemoc, škola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.