Aktuálně

Univerzita a zoo spojily síly ve vzdělávání v oblasti ochrany přírody a životního prostředí

Memorandum o další vzájemné spolupráci podepsaly dnes Technická univerzita v Liberci a Zoo Liberec. Společně chtějí pokračovat na spolupráci a podpoře výuky a výzkumu ve studijních předmětech zaměřených na ekologii a ochranu přírody. Obě instituce už spolupracují na předmětu Enviromentální výchova na základních a středních školách, kde odborníci ze zoo působí jako vyučující, nově se chystají převážně praktické dovednosti předávat i studentům magisterského studia Ochrana přírody a životního prostředí, na které podala v současné době univerzita žádost o akreditaci. Získat by ji měla v červnu, navazující magisterské studium chce ale spustit až ve chvíli, kdy vzejdou z bakalářského studia stejného zaměření první absolventi. Tedy v akademickém roce 2026/27.

„Vzdělávání veřejnosti k ochraně přírody je vedle záchrany ohrožených druhů dalším důležitým posláním moderních zoologických zahrad. Povinnost realizace osvětových aktivit je dokonce jednou z podmínek k získání licence a statutu zoo. Zoo Liberec patří v této oblasti k jedné z nejaktivnějších českých zoologických zahrad. Branami našeho Střediska ekologické výchovy DIVIZNA ročně projde téměř 7 tisíc žáků a enviromentální vzdělávání je důležitou součástí i v rámci našich terénních ochranářských projektů ve světě,“ říká mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

Odborníci ze zoo v současné době působí také jako vyučující na Technické univerzitě v Liberci, kde vedou na přírodovědně-humanitní a pedagogické fakultě předmět s názvem Enviromentální výchova na základních školách. „Předměty Enviromentální výchovy pro budoucí učitele a praktické ochranáře vedeme už druhý semestr a máme z nich velkou radost. Jsou hodně postavené prakticky, je to 13 čtyřhodinových bloků a se studenty pracujeme hodně v terénu, teorie je poměrně málo. Výstupem studia je praktická záležitost, kterou si učitelé pro svoji budoucí praxi pod naším vedením připraví. Výuka probíhá v různých střediscích ekologické výchovy v kraji, kde jim ukazujeme, co se nabízí, jaké se používají metody a formy a vše je hodně prožitkové, aby si z toho odnesli co nejvíc pro svůj pedagogický život,“ uvádí Aleš Kočí ze Střediska ekologické výchovy Divizna při Zoo Liberec.

Nově mají odborníci ze zoo vyučovat také na magisterském studijním programu Ochrana přírody a životního prostředí. „Katedra biologie a ekologie vznikla na Technické univerzitě před necelými třemi lety jako poslední, šestnáctá katedra. Za poslední dva roky ale zaznamenala velmi rychlý rozvoj a nebojím se říct, že je to nejrychleji se rozvíjející katedra v rámci celé univerzity. Už jsme na ní získali akreditaci na bakalářská studia ochrany přírody a životního prostředí, teď jsme požádali i o akreditaci na navazující magisterské studium,“ říká děkan fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické Aleš Suchomel.

„Pro tento obor nutně potřebujeme k výuce odborníky z praktickými zkušenostmi z ochrany přírody, kterými jsou právě pracovníci zoo. Ti se budou v tomto studijním programu podílet na výuce opravdu významnou měrou. Předmět In situ a ex situ ochrana biodiverzity budou vyučovat v anglickém jazyce a co je důležité, zapojí studenty do řešení praktických otázek ochrany živočichů a nabídnou jim i sounáležitost při vypracovávání bakalářských a diplomových prací,“ podotýká vedoucí katedry biologie a ekologie univerzity Vilém Pavlů.

Absolventi dostanou také možnost zapojit se do terénní ochrany přírody a záchranných projektů zoo u nás i ve světě.

Nový magisterský studijní program Ochrana přírody a životního prostředí začne univerzita nabízet od akademického roku 2026/27. „V podstatě až těm bakalářům, kteří jsou v současné době ve druhém ročníku. Studium bude určeno maximálně pro 30 studentů, ale realisticky to vidím na skupinu 15 až 20 studentů. Budou to malé skupiny, protože studium je opravdu individuální. Tím se také odlišujeme a chceme odlišovat od ostatních univerzit,“ dodává děkan Suchomel.

Univerzita chce prostřednictvím nových přírodovědných oborů a studií splatit dle svých slov jakýsi dluh tomuto regionu. „Když se vrátíme do historie, vidíme, že na přelomu 19. a 20. století bylo Liberecko v rámci Rakouska-Uherska baštou přírodovědců nebo přírodních věd. I proto tu máme nejstarší zoo u nás nebo botanickou zahradu. Jenže s tím nám neladil fakt, že čistě přírodovědné studium v duchu biologie a ekologie na Technické univerzitě chybělo. Proto jsme nesmírně rádi, že už univerzita něco takového nabízí včetně toho, že vychovává i učitele biologie pro základní i střední školy. Spolupráce se zoo nebo botanickou zahradou pak vše ještě dále rozvíjí,“ vysvětluje Suchomel.

Právě s botanickou zahradou se Technická univerzita v Liberci chystá podobné memorandum, jako je to dnešní, také uzavřít. V plánu to má 22. května na Den botanických zahrad.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky zoo, univerzita, TUL, vzdělávání, výuka, životní prostředí, enviromentální výchova, Liberecký kraj, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.