Aktuálně

První ročník soutěžního programu TechStarter. Studenti přišli s inovacemi, firmy je využijí v praxi

Autoři | Foto Agentura regionálního rozvoje

V Libereckém kraji proběhl první ročník soutěžního programu TechStarter, který uspořádala Agentura regionálního rozvoje (ARR). Pět firem připravilo na podzim pro studenty konkrétní zadání, co je ve výrobě trápí a s čím potřebují pomoct. Jedenáct týmů ze šesti technických škol pak na řešeních půl roku pracovalo se svými mentory a pedagogy.  

Do programu se nakonec zapojilo sedmadvcet studentů a vzniklo osm projektů, které se postupně zavedou do praxe. Například na Střední průmyslové škole v České Lípě vytvářeli zařízení, které měří průtok a tlak v licích formách. „Navrhnout a sestavit ho od základu byla skvělá zkušenost. Na rozdíl od školní teorie jsme museli počítat s tím, že realita není ideální a problémy mohou přijít i v tu nejméně vhodnou chvíli,“ popsal student školy Pavel Košnar, který řešil zadání firmy DGS Druckguss Systeme. 

Spokojení s programem pak byla i vedení jednotlivých škol. „Navázali jsme kontakt se zajímavou firmou a studenti se dostali k reálné vývojové práci, kterou běžně ve výuce nenajdou. Vyzkoušeli si například nové modelovací programy. Do dalšího ročníku se určitě zapojíme,“ uvedl Zdeněk Krabs, ředitel SŠ a MŠ Na Bojišti. Studenti tamní školy navrhovali přípravek pro výrobní testování desky plošných spojů pro firmu Solar Monitor. 

V úterý v Liberci proběhlo slavnostní zakončení projektu. Úspěšní řešitelé si na závěr odnesli finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun.

Ve firmě ZF Automotive pak byla porota tak nadšená, že z pěti týmů ocenila všechny.  „My už některé věci děláme složitě, prostě tak, jak jsme zvyklí. A pak přijdou studenti, použijí upínky místo vrtání a mají hotovo za chvíli. Nemohli jsme dokonce ani vybrat nejlepší projekt, protože všech pět týmů odvedlo skvělou práci. Jeden z jejich návrhů už jsme dokonce zařadili do výrobní linky,“ řekl Rudolf Šrámek ze ZF Automotive.  

Soutěžní program TechStarter vznikl s cílem přilákat více studentů k technickým oborům, ukázat jim, jak vypadá reálná praxe, a propojit je s budoucími zaměstnavateli. „V Libereckém kraji chybí technicky vzdělaní lidé. TechStarter proto nejen popularizuje technické obory, ale také prohlubuje spolupráci mezi školami a firmami. Hlubší propojení oceňují studenti, školy i samotné firmy. Je to win-win situace pro všechny,“ uzavřela Martina Pšeničková, projektová manažerka z ARR. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky techstarter, liberec, agentura regionálního rozvoje, liberecký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.