Počasí dnes6 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 9. ledna 2025  |  Svátek má Vladan
Bez reklam

Stipendia pomohla zachránit některé obory, například skláře

Stipendijní program Libereckého kraje pomohl zachránit některé učňovské obory. Třeba obor sklář - výrobce a zušlechťovatel skla před šesti lety studovalo pět žáků, dnes jich je díky podpoře 25, řekl vedoucí krajského odboru školství Leoš Křeček. Jsou podle něj ale obory, kde ani stipendia nefungují. Malý zájem je o obory zedník a malíř-lakýrník. Obor slévač musel být dokonce z programu vyřazen, protože se ho několik let nepodařilo otevřít a byl i vymazán z rejstříku.

"Mezi úspěšné obory lze zařadit obory elektrikář, nástrojař nebo strojní mechanik, kde skutečně dochází k nárůstu počtu žáků," poznamenal Křeček. Stipendia podle něj dokázala zvýšit zájem o tyto technické obory. "I když máme za posledních deset let třetinový pokles žáků, tak strojírenské obory jsou na tom stále stejně, což fakticky znamená, že jsou na tom lépe," dodal. Přesto v regionu stále poptávka po technicích převyšuje nabídku. "Velká je poptávka po soustružnících, zámečnících a komkoliv, kdo to umí s železem," poznamenal hejtman Martin Půta (STAN).

Na středních školách v Libereckém kraji studuje 15 800 studentů, stipendium pobírá přes tisíc z nich. Na stipendia dá letos kraj 2,5 milionu korun, zhruba o 300 tisíc korun víc než loni. "Nárůst finančních prostředků je spojen s vyšším počtem žáků, kteří na stipendium dosáhnou, a také se zařazením nových oborů Zemědělec-farmář a Agropodnikání do stipendijního programu od školního roku 2016/2017," uvedla radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). Stipendii podporuje kraj 15 oborů na devíti školách, na stipendia v zemědělských oborech přispívá polovinou ZOD Brniště.

Motivační stipendium zavedl Liberecký kraj před šesti lety pro studenty oborů zejména ze strojírenství nebo stavebnictví, podporuje i budoucí skláře nebo optiky. Studenti mohou získat měsíčně 200 korun v prvním ročníku, 300 ve druhém a 500 Kč ve třetím a případně i čtvrtém ročníku a navíc každé pololetí dalších 1000 korun prospěchového stipendia. Za dobu studia je to až 16 tisíc korun nebo 23 tisíc v maturitním oboru. Na stipendium mají nárok všichni studenti ve vybraných oborech, podmínkou je docházka bez neomluvených absencí a dosažený průměr známek.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky Liberecký kraj, Martin Půta, Alena Losová, Starostové a nezávislí, ZOD Brniště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Stipendia pomohla zachránit některé obory, například skláře  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.