Nová expozice libereckého science centra iQLandia vrací návštěvníky do minulosti. Představuje překonané vynálezy, které se ještě nedávno používaly a dnešní děti je často vůbec neznají. Překonané (?) vynálezy nahradily expozici Tajné zbraně II. světové války. Nová expozice zůstane v centru další dva roky a bude se obměňovat. Pomoci s tím mohou i návštěvníci. Pokud by našli doma nějaký zajímavý překonaný předmět mohou ho do iQLandie přinést.
"Jsou tady vynálezy, které se používaly v minulých staletích, zejména ale po druhé světové válce. Dnes už se nepoužívají a mnoho dětí si ani neumí představit, co ten přístroj či nástroj umí a k čemu se vlastně používal," řekl dnes k nové expozici ředitel iQLandie Pavel Coufal, který je autorem projektu. Expozici tvoří několik oddělení. "Je tu garáž, kde jsou různé přístroje a strojky, které byly dříve v každé garáži, včetně nářadí. Je tu obchod s pultovým prodejem a starou pokladnou na kliku. Pak je tady oddělení škola a úřad, kde představujeme různé staré mechanické kalkulačky, které se mimochodem vyráběly i v Liberci," doplnil.
Hned první oddělení ale přenese návštěvníky prostřednictvím projekce až do období Rakouska-Uherska. "Tuto éru jsme si vybrali zcela záměrně. Připomínáme si jí nejen 100 let od úmrtí císaře Františka Josefa I., ale hlavně rozmach vědy a techniky, který za jeho života české země a vlastně celý svět zažily. Když začínal vládnout, tak se teprve rozjížděly první vlaky, když zemřel, byla tu rozvinutá telegrafní síť a vzduch ovládla letadla," řekl Coufal. V 19. a 20. století dali podle něj Češi světu takové vynálezy jako lodní šroub, Kaplanovu turbínu, obloukovou lampu se samočinnou regulací nebo třeba první koněspřežnou dráhu v Evropě.
Liberecká iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které byly v České republice vybudovány za přispění evropských peněz. Další jsou v Plzni, Brně a Ostravě. V Liberci vědecký park vznikl v sousedství zábavního Centra Babylon. Na výstavní ploše o rozloze hektaru jsou stovky většinou interaktivních exponátů a 3D planetárium ve střešní kopuli. Veřejnosti se park za čtvrt miliardy korun otevřel na konci března 2014 a od té doby jím prošlo už více než milion návštěvníků. Jeho návštěvnost podle Coufala stoupá. "Letos je asi o pět procent vyšší než loni," dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.