Liberecká Technická univerzita láká čím dál více cizinců. Přibývá studentů ze zahraničí, zejména z bývalého Sovětského svazu, Slovenska a Polska. Do Liberce míří také studenti z Turecka, Indie, Vietnamu, Pákistánu a jiných asijských zemí. V nadcházejícím akademickém roce bude na TULce studovat 539 cizinců, což je zhruba osm procent z celkového počtu.
Technická univerzita navíc letos přivítá 110 studentů na stážích v rámci projektu Erasmus. "U evropských programů je nejlepší vizitkou, že studenti, kteří už tady byli, byli spokojeni, a když se vrátí domů, tak se vlastně stanou ambasadory naší univerzity," řekla vedoucí zahraničního oddělení univerzity Lucie Koutková.
Do určité míry to podle ní funguje také u studentů, kteří studují v angličtině a přicházejí do Liberce zejména z jihovýchodní Asie. Příchod studentů ze zemí mimo Evropskou unii však podle ní komplikuje složité získávání víz, i když se s tím škola snaží studentům pomoci.
Přilákat další studenty ze zahraničí by podle rektora Zdeňka Kůse mohlo pomoci i zařazení liberecké univerzity na prestižní žebříček vysokých škol The raking. Žebříček bezmála tisícovky univerzit z celého světa vede Oxfordská univerzita, z České republiky zahrnuje 12 vysokých škol.
Liberecká univerzita nabízí obory v angličtině, velký zájem je zejména o obory textilní a také z oblasti nanotechnologií. I proto letos škola otevírá nový doktorský obor Nanotechnologie. "Tento obor je velice široký, podílejí se na něm lidé ze čtyř fakult - textilní, strojní, mechatroniky a zdravotnických studií," řekl Kůs. Přihlášky do nového oboru přijímá univerzita do 17. října.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.