V Liberci vzniká technické muzeum zaměřené na dopravu, bude po Praze a Brně třetí v zemi. Otevřít by se mělo v pavilonu G libereckého výstaviště už 6. září. Den otevřených dveří byl určen hlavně těm, kdo by chtěli při vzniku muzea pomoci - ať už zapůjčením exponátu, sponzorským darem nebo vlastní prací.
"Potřebujeme opravdu každou ruku. Každý, kdo by byl ochoten přijít a odpracovat si nějakou hodinu, tomu můžeme nabídnout, že se stane členem klubu přátel muzea a dostane celoroční vstupenku," řekl mluvčí projektu Petr Kumpfe. "Je fůra věcí, které se dají dělat bez znalosti jakéhokoli řemesla, jako je uklízení, přenášení, řezání a podobně," řekl předseda spolku Jiří Němeček. Pracovat se bude v muzeu každé pondělí, středu a pátek vždy od 15:00 do 18:00 a v sobotu dopoledne.
Cílem projektu je oživit areál libereckého výstaviště, jehož historie začala v roce 1851 první výstavou lehkého průmyslu. Pokračovala založením Svazu mezinárodních veletrhů, na kterém se v roce 1925 podílela vedle Liberce také Praha, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko a další města. Areál Libereckých výstavních trhů (LVT) vznikl v letech 1920 až 1930. Rozkládá se na více než 6000 metrech čtverečních a stojí na místě původního údolí Jizerského potoka, které bylo na počátku 20. století zavezeno. V poválečném období se činnost výstaviště obnovila a od roku 1956 bylo spojeno hlavně s pořádáním Libereckých výstavních trhů. V posledních letech se tu ale koná jen pár akcí do roka, areál je zchátralý a potřebuje rekonstrukci. Liberecký kraj chtěl na výstavišti vybudovat Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, a v roce 2007 ho proto od Liberce za 63 milionů korun koupil. Z projektu za 1,25 miliardy korun ale sešlo a výstaviště se vrátilo městu.
Dopravní podnik pak chtěl na výstavišti vybudovat za 27 milionů za přispění evropských fondů muzeum tramvají. Ani tento záměr nevyšel, důvody byly ekonomické i politické. Co bude s areálem dál, není zatím jasné. Opoziční Změna pro Liberec navrhovala využít ho pro bydlení a jako veřejný prostor. "V současné době má většinu areálu v pronájmu liberecká společnost BOOM Nábytek, žádný projekt tam v současné době město nechystá," řekl mluvčí magistrátu Jan Král. Muzeum dostalo do pronájmu pavilon G na tři roky, Němeček ale věří, že tam i pak zůstane.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.