Kardiologickému centru Krajské nemocnice Liberec, a.s. se podařila během krátké doby stabilizovat personální situace, jejíž oslabení na čas zkomplikovalo provoz katetrizační laboratoře. Ta však již brzy uvítá nového vedoucího i další lékaře.
„Před dvěma týdny proběhlo výběrové řízení na pozici vedoucího katetrizační laboratoře. Vítězně z konkurence několika dalších uchazečů vyšel Jan Horák, který se své funkce ujme k 1. listopadu. Jde o velmi zkušeného intervenčního kardiologa s velkou odbornou i osobnostní autoritou. Namátkou z jeho zkušeností můžeme jmenovat vedení katetrizační laboratoře v IKEM a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, mimo jiné vychoval již mnoho předních intervenčních kardiologů nejen v České republice. Na svém kontě má také působení v zahraničí. Rovněž od listopadu máme potvrzen nástup ještě dalšího erudovaného intervenčního kardiologa, Pavol Tomašova,“ říká Rostislav Polášek, přednosta libereckého Kardiocentra.
Paralelně probíhají jednání s dalšími lékaři. Nejpozději od listopadu 2017 tak bude mít kardiologie soběstačný vlastní tým, který umožní obnovit plný provoz katetrizační laboratoře, a tím kardiologie jako takové.
Péče o pacienty byla stoprocentně zajištěna i v době prázdninových měsíců, a to za pomoci kolegů z IKEM a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze přímo v Liberci. Ve výjimečných případech, kdy lékař v Liberci scházel, byl zabezpečen transport nejakutnějších pacientů s infarktem myokardu (STEMI) do IKEM či ústecké nemocnice.
„Musím velmi ocenit vstřícnost a flexibilitu vedení liberecké záchranné služby, jmenovitě Jana Lejska, se kterým jsme pečlivě připravili koordinaci mezi kardiocentrem a ZZS pro zajištění této péče. Za oba prázdninové měsíce jsme tak v tomto režimu přesměrovali celkem pět pacientů, z toho tři do Ústí na Labem a dva do IKEM,“ dodává přednosta.
Transporty z důvodu absence lékařů v katetrizační laboratoři jsou však již minulostí. S koncem letních dovolených se podařilo opět plně obsadit všechny příslužby, a to vlastními personálními silami. Od září tak bude laboratoř opět v nepřetržitém čtyřiadvacetihodinovém režimu po sedm dní v týdnu, navíc bez pomoci dalších pracovišť.
„Jsem rád, že se kardiologii podařilo v krátké době personálně stabilizovat," řekl Luděk Nečesaný, generální ředitel KNL. „V liberecké nemocnici je několik špičkových týmů a všechny tyto týmy respektují nutnost ekonomické stability nemocnice. Důvodem odchodu bývalého týmu byla nedohoda s managementem nemocnice, který trval na udržení shodných nákladů za stejný počet výkonů,“ dodal Nečesaný.
„Nechali jsme si pomocí dat z pojišťoven porovnat náklady na kardiologií v 7 fakultních a 4 velkých krajských nemocnic a nastavili definitivní rozpočet na průměrné hodnoty těchto pracovišť v ČR," řekl Richard Lukáš, lékařský ředitel liberecké krajské nemocnice.
Požadavek bývalého týmu katetrizační laboratoře na nárůst rozpočtu o 20 milionů korun při shodném počtu výkonů se při diskuzi s řediteli některých fakultních nemocnic ukázal jako neopodstatněný. „Ověřili jsme si při kontaktech s kolegy, že i aktuálně nastavený rozpočet kardiologie je z pohledu např. IKEM či VFN Praha velkorysý a nehrozí jakékoliv snížení kvality péče o pacienty," doplnil lékařský ředitel.
„Věříme, že nové vedení katetrizační laboratoře naváže na kvalitní práci svých předchůdců a bude vynakládat shodné náklady jako ostatní kardiologie v ČR. Dlouhodobě tak umožní věnovat tyto finance na jiné špičkové výkony pro pacienty liberecké nemocnice," doplnili generální a lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.