Počasí dnes-0,8 °C, zítra-0,2 °C
Pondělí 17. března 2025  |  Svátek má Vlastimil
Bez reklam

Aktuálně

Velký zájem i dobré počasí. Skiareál na Ještědu bude v provozu ještě týden více...

Anděl strážný se dnes v Zákupech zapotil. Řidič tam vjel přímo pod vlak, srážku s 683 tunami vážící soupravou přestál s lehčím zraněním více...

Jedenáctiletá fenka uvízla v Horní Branné v díře v ledu na rozmrzajícím rybníce. Na břeh ji hasiči dostali pomocí paddleboardu více...

Ani požitý alkohol, ani zákaz řízení. Řidiče v Mníšku zastavila v neděli ve tři ráno až svodidla více...

Čistírna odpadních vod v Liberci se bude muset asi rozšířit na úkor plánované bioplynové stanice a kompostárny více...

V liberecké galerii se ukrývá Třesoucí se říše. Stojí za ní slavná maďarská sochařka Zsófia Keresztes více...

Ve Vítězné proběhlo kácení stromů. Začne rekonstrukce ulice více...

Sezona na státních hradech a zámcích začne 5. dubna. Jaké novinky přinesou ty v Libereckém kraji? více...

V noci mráz, přes den jaro. O tomto týdnu naměříme až 16 stupňů Celsia více...

Zoo v Liberci začne v dubnu testovat nový systém s mokřadem k čištění a úspoře vody více...

Vrátí liberečtí vědci imunitu lidem s AIDS nebo leukémií? Vyvinuli umělý brzlík

Autoři | Foto TUL

Liberecká univerzita hlásí další zásadní úspěch. Její vědci společně s centrem pro výzkum rakoviny v USA dokázali vyvinout umělý orgán brzlík. Díky němu by se mohla vrátit imunita lidem s nemocemi jako je AIDS a leukémie.

„Vyvinuli jsme unikátní kompozit z mikro- a nanovláken, který je vytvořen tak, aby svou strukturou co nejvíce odpovídal přírodní mezibuněčné hmotě a maximálně tak stimuloval buňky k růstu,“ řekl Jakub Erben, doktorand fakulty textilní TUL, který za nápad získal prestižní mezinárodní cenu Théophila Legranda pro mladé vědecké talenty v oblasti textilu.

ČTĚTE TAKÉ: Na TULce testují baterie do elektrokol

Brzlík je orgán, produkuje specifický druh bílých krvinek, které jsou důležitou složkou našeho imunitního systému a umí tělo zbavit buněk napadených virem, parazitem i nádorem. V době dospívání ale brzlík ztrácí na významu a postupně zaniká. Pro pacienty s autoimunitním onemocněním by ale mohl být velmi důležitý.

Vědci ho totiž chtějí využít tam, kde tělo pacientů ztratilo obranyschopnost při zničení imunitního systému. Nejčastějšími příčinami jeho zničení jsou onemocnění AIDS a některé druhy rakoviny, především leukémie, spojené s destrukcí kostní dřeně při léčbě ozařováním.

Liberecký doktorand tak americkým vědcům dodává unikátní tkáňové nosiče, takzvané scaffoldy, oni na nich pak pěstují kmenové buňky do podoby funkčního brzlíku.

Po splnění funkce se rozpadne

„Náš tkáňový nosič je tvořen z biodegradabilního polymeru a poté, co splní svou funkci, se rozpadne na deriváty, které umí tělo odbourat nebo vyloučit. Není pak nutné provádět reoperaci a brzlík z těla vyjímat,“ vysvětlil Erben, co se stane s umělým brzlíkem, když už jej tělo přestane potřebovat.

Vědci v Americe zatím provádějí testy na myších, lidských buněk vhodných pro výzkum je velmi malé množství. Testy ale zatím přinášejí velmi dobré výsledky. „Nemůžeme zatím říci, že když voperujeme pacientovi do těla in vitro vytvořený brzlík, bude mít jeho organismus stoprocentní imunitu, ale i my na liberecké univerzitě děláme vše proto, abychom se tomuto stavu co nejvíce přiblížili,“ dodává Erben.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky TUL, technická univerzita, brzlík, leukemie, AIDS, imunita, USA, Tula

Vrátí liberečtí vědci imunitu lidem s AIDS nebo leukémií? Vyvinuli umělý brzlík  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.