neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Africký mor prasat se přibližuje k Liberci. Věterináři jsou v pohotovosti

Krajská veterinární správa v Libereckém kraji se připravuje ma možný výskyt afrického moru prasat. Výskyt nákazy ve 120 kilometrů vzdáleném polském městě Nowa Sól představuje zvýšené riziko zavlečení této nákazy na území Libereckého kraje. Informoval o tom ředitel krajské veterinární zprávy Roman Šebesta. ČR má v boji s nemocí světový primát, protože se jí podařilo chorobu na svém území vymýtit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný. V ČR je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, přesto v zemi stále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění divokých prasat. Je nařízený jejich intenzivní lov a platí i zákaz dovozu trofejí z divočáků ze zemí s morem.

V Libereckém kraji uspořádala už v září krajská hygienická stanice simulační cvičení pro případ výskytu moru na území kraje s cílem připravit příslušné pracovníky. „Kontaktovali jsme všechna myslivecká sdružení v kraji a informovali je o současné situaci v Polsku," uvedl Šebesta. Veterináři se podle něj teď zaměří na informovanost chovatelů, zpracovatelů masa i na zařízení veřejného stravování a veřejnost. Ve čtvrtek se na Krajském úřadě v Liberci uskuteční seminář pro myslivecká sdružení.

Nyní je africký mor prasat v Evropě na Ukrajině a v Srbsku a také v deseti členských státech EU včetně Slovenska. V Polsku už podle Šebesty evidují 12 případů výskytu nákazy u uhynulých divočáků. V tamních chovech domácích prasat nákaza zjištěna nebyla. „Riziko pro kraj nepředstavují jen nakažená migrující divoká prasata, ale také nedostatečně tepelně opracované potraviny z nich," upozornil Šebesta. Inspektoři budou podle něj v následujících týdnech kontrolovat i zabezpečení prasat v domácích chovech.

Autoři | Foto MP Brno

Štítky Polsko, chov, zdraví, prasata, africký mor prasat

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.