pátek 28. února 2020 Lumír

Evakuace dispečinku záchranky. Dispečeři si vyzkoušeli, jak zachovat provoz jen s mobily a vysílačkami

Denně dispečeři záchranky Libereckého kraje odbaví stovky hovorů. Používají k tomu vybavené operační středisko, kde jsou vlastně jako první v kontaktu s místem neštěstí. Jenže co kdyby dispečink z jakéhokoliv důvodu nemohl fungovat? Právě takovou krizovou situaci si záchranáři vyzkoušeli během úterního dopoledne.

„Pro pracovníky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje den jako každý jiný. Na dispečinku zvoní telefony lidí, kteří potřebují pomoc. V 9:07 ovšem přichází nemilá zpráva. Prostor dispečinku je zamořen a místo je nutné okamžitě vyklidit,“ popisuje začátek cvičení mluvčí krajských záchranářů Michael Georgiev.

Plán je připravený, ale dosud nevyzkoušený naostro. Teď přichází příležitost. Linky nesmí být ani na sekundu hluché, dispečeři je chvíle přepnou na mobilní telefony a domluví s policií přesun, za necelých minut jsou na cestě. „Během patnácti minut už mají svá pracovní místa na nouzovém pracovišti. Pracují bez počítačů, jen přes mobily a vysílačky, vše zapisují na papíry a stírací tabulky. Provoz záchranky se ani na vteřinu nezastavil,“ dodává mluvčí.

Zhruba po hodině je jasné, že cvičení je zvládnuté a dispečink se může vrátit na své obvyklé místo. Jenže zrovna v tu chvíli řeší několik hovorů a nemohou je utnout. Odjezd se tak protáhne o dalších dvacet minut a hovory se vyřizují i během přesunu. „Do zaběhnutých kolejí se vše vrací v 11:40. Mobilní linky jsou opět přepojeny na pevné, dispečeři sedí u svých počítačů. Cvičení končí. Dopadlo na jedničku,“ popisuje Georgiev.

Záchranka pořádá podobná cvičení pro své zaměstnance pravidelně. „Nechceme se dostat do situace, kdy by kdokoliv z našich lidí nevěděl, co má dělat. Jedna věc je samozřejmě teoretická příprava, kdy máme na papíře sepsané postupy a doporučení, druhá je věc jejich převedení do praxe. Z tohoto hlediska pro nás byla ostrá evakuace dispečinku velmi přínosná. Ověřili jsme si, že podobnou situaci jsme připraveni bez problémů zvládnout, zároveň jsme odkryli slabší místa, která můžeme doladit,“ zhodnotil cvičení ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Podle něj nešlo o žádný risk, po celou dobu byl připravený záložní tým, který by v případě problémů byl okamžitě schopný začít pracovat.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ZZS LK

Štítky dispečink, záchranná služba, evakuace, cvičení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.