pondělí 6. dubna 2020 Vendula

V Libereckém kraji opět přibylo nemocných, epidemie trvá

V Libereckém kraji čtvrtým týdnem pokračuje chřipková epidemie. Lidí s akutními respiračními infekcemi nepatrně přibylo a v důsledků onemocnění zemřeli další dva lidé. Od začátku roku tak v souvislosti s chřipkou zemřelo v kraji pět lidí. Nemocnost stoupla v tomto týdnu o necelé procento, na 100 tisíc obyvatel je 1749 případů.

Kvůli chřipce museli dnes v Jablonci uzavřít informační centrum v přízemí radnice. V republikovém měřítku nemocných výrazně ubylo, o 11,2 procenta na 1422 případů na 100 tisíc obyvatel. „Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v Libereckém kraji za poslední týden nezměnila. Je nad epidemickým prahem a nad nemocností ČR. Nejvyšší je ve věkové kategorii do pěti let," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

V tomto týdnu bylo laboratorně potvrzeno dalších 31 případů chřipky a od začátku chřipkové sezony jich tak je už 150, z toho jen tři nejsou typu A. V sedmi případech laboratorně potvrzené chřipky byl průběh onemocnění závažný a na následky zemřelo pět lidí. „Ačkoliv se nemocnost akutními respiračními infekcemi v podstatě nezměnila, narostla nemocnost chřipce podobných onemocnění a současně je chřipka laboratorně potvrzována zejména u hospitalizovaných osob," uvedla krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová. Proto podle ní nadále doporučují nemocnicím a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy. Částečný nebo úplný zákaz návštěv platí s výjimkou Jablonce pro všechny páteřní nemocnice v kraji - pro Liberec, Turnov, Semily, Jilemnici a Českou Lípu.

V Jablonci nad Nisou museli dnes kvůli chřipce uzavřít informační centrum v přízemí radnice, kde je podatelna i pokladna a přepážka czech point, ale také třeba výdej pytlů na separovaný odpad. Lidé si tam mohou také dobít elektronickou krajskou kartu Opuscard nebo vyřídit rybářský lístek. „Všechny tři pracovnice, které v 'íčku' pracují onemocněly, a tak jsme museli zavřít. Ověřování dokumentů provádí druhá budova v Komenského ulici, Opuscard si mohou lidé dobít na autobusovém nádraží," řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Informační centrum podle ní zůstane uzavřené až do odvolání.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zdraví, chřipka, Liberecký kraj, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.